Az Eurostat végleges adatai szerint márciusban 6,9 százalékra csökkent az éves infláció az euróövezetben a februári 8,5 százalékról. Októberben még rekordszinten, 10,6 százalékon állt. A márciusi adat a legalacsonyabb euróövezeti inflációs ráta 2022 februárja óta, azonban jóval meghaladja az Európai Központi Bank 2 százalékos inflációs célját.
Februárhoz képest 0,9 százalékkal nőttek a fogyasztói árak az euróövezetben márciusban, amikor kisebb, 0,8 százalékos emelkedést jegyeztek fel. Az éves árindex növekedéséhez a legnagyobb mértékben az élelmiszerek, alkoholos italok és dohánytermékek drágulása járult hozzá: 15,5 százalék volt az emelkedés a februári 15 százalék után. A nem energiaipari cikkek éves drágulása 6,6 százalékra lassult a februári 6,8 százalékról, ugyanakkor a szolgáltatásoké 5,1 százalékra gyorsult márciusban a februári 4,8 százalékról. Az energiaárak 0,9 százalékkal csökkentek tavaly márciussal összevetve, míg februárban még 13,7 százalékos volt az éves emelkedés.
Mint azt korábban megírtuk, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint márciusban Magyarországon 25,2 százalékkal voltak magasabbak a fogyasztói árak, mint egy évvel korábban, illetve februárhoz képest 0,8 százalékos áremelkedés következett be. Az élelmiszerek ára egy éven belül átlagosan 42,6 százalékkal növekedett. Ezen belül is a tojás ára 74, a tejtermékeké 72,8, a kenyéré 67 százalékkal haladta meg a 2022. márciusit.
Az Eurostat nyilvántartásában 25,6 százalékos éves infláció szerepel Magyarország neve mellett idén márciusra vonatkozóan. Ez messze a legmagasabb érték az Európai Unió tagállamai körében, megelőzve a szintén dobogós csehországi (16,5 százalék) és észtországi (15,6 százalék) inflációt.