Párnacsata: küzdelem a sárga foltokkal

Egy régi mondás szerint életünk legnagyobb részét az ágyban és a cipőinkben töltjük, ezért egyáltalán nem mindegy, hogy ezek milyenek.

Egészségünk és kényelmünk szempontjából is létfontosságú annak biztosítása, hogy alvóhelyünk friss és tiszta legyen. Mivel a párnák folyamatosan kölcsönhatásba lépnek bőrünkkel, hajunkkal és testünkkel, verejtéket, olajakat és egyéb részecskéket gyűjthetnek a felületükön. Ennek fényében a rendszeres párnatisztítás elengedhetetlen a nyugodt alváshoz, különösen az allergiások számára. Szóval kezdjünk is bele párnáink megfiatalításába!

Fotó: Getty Images
Fotó: Getty Images

A tökéletes párna kiválasztása – legyen az tollas, latex, puha vagy kemény – hasonló ahhoz, amikor ágyneműinket választjuk ki. De a számunkra tökéletes párna tisztasága éppolyan fontos, mint a típusa. Ha azt gondoljuk, hogy a párnahuzat majd megvédi, rá kell jönnünk, hogy ez nem elegendő. Az éjszakai használatból származó izzadtság nem kívánt sárga nyomokat hagyhat maga után. Fontos tudni, hogy ez nem a mi hibánk, és nem vagyunk kevésbé tiszták, amikor este a fürdés után álomra hajtjuk a fejünket, hiszen ez egy természetes folyamat következménye.

Fotó: Getty Images
Fotó: Getty Images

A rutin párnaápolás sokszor fejtörést okoz. Vajon milyen rendszerességgel tisztítsuk? A sárga foltok megjelenését túlnyomórészt az izzadság felhalmozódása eredményezheti, mert így nedves menedéket biztosít a baktériumoknak és az atkáknak. Bár dönthetünk úgy, hogy eldobjuk a foltos párnákat, és vásárolunk újat, azonban ez nem mindig szükséges. Ha félévente rutinszerűen tisztítást végzünk párnáinkon, az valószínűleg elegendő.

Érdemes bevezetni napi szokásokat párnáink hosszan tartó frissességért. Tegyük rituálévá a párnák napi kiszellőztetését. Minden reggel távolítsuk el a párnahuzatokat, és hagyjuk, hogy a napfény természetes módon fertőtlenítse őket. Ez nemcsak felfrissíti az alvásteret, hanem minimálisra csökkentheti a nedvesség és penészedés megjelenését is. A pelyhek vagy tollak felrázásához pár órára betehetjük a párnát szárítógépbe is, esetleg tegyünk mellé egy teniszlabdát vagy úgynevezett szárítólabdát.

Ha úgy érezzük, hogy párnáink veszítenek élénkségükből, használhatunk gőztisztítót a gyors felújításhoz. A gőz felfrissíti a párnák töltetét, segít támogatni önfertőtlenítő folyamataikat. Ma már elérhető áron juthatunk kisebb, praktikus készülékekhez, amelyek nem csak erre, hanem számtalan hasznos dologra használhatók a háztartásunkban.

Fotó: Getty Images
Fotó: Getty Images

Tisztításra fel!

Ne feledjük, hogy mosással jelentősen megnövelhetjük kedvenc párnáink élettartamát! Kezdjük azzal, hogy ellenőrizzük, párnáink mosógépben moshatók-e a címkéik alapján. Ha meggyőződtünk róla, hogy ez lehetséges, az extra fehérítés érdekében mosás előtt citromlé, fehér ecet vagy hidrogén-peroxid keverékébe áztassuk be őket egy éjszakán át.

Fotó: Getty Images
Fotó: Getty Images

Helyezzük a párnát vagy párnákat a mosógépbe, a használati utasításon látható hőfokot beállítva. Használjuk a szokásos módon mosószerünket. Fokozzuk a mosóhatást úgy, hogy fél csésze szódabikarbónát és néhány csepp levendulaolajat közvetlenül a dobba helyezünk. A mosógép optimális egyensúlya érdekében mossunk két párnát egyszerre és nagyon alacsony fokozaton centrifugáljuk. Ha a végső szárítás után nem vagyunk benne biztosak, hogy eléggé száraz-e, könnyen leellenőrizhetjük. Mosás előtt, majd a szárítás után is mérjük le a párna súlyát. Ha nehezebb a – szerintünk – száraz párna, akkor még időre van szükség a végeredményhez.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Miért vennénk újat, ha felújíthatjuk a régit? Csupán figyelem és gondoskodás szükséges hozzá.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.