Rántás vagy habarás: ezért nem mindegy

„A magyar konyha előszeretettel alkalmaz különféle sűrítési módszereket főzelékek vagy krémlevesek készítésénél. A legismertebb ezek közül a rántás és a habarás” – írta nemrég közösségi oldalán a Kiváló Minőségű Élelmiszer (KMÉ) védjegy szakértői csapata. De vajon mi a különbség a két módszer között.

A sűrítés lényege, hogy az étel folyadéktartalmát csökkentsük, és ezáltal minél sűrűbb ételt kapjunk. A módszertől függően azonban akár még plusz ízt is adhatunk így a főzeléknek vagy a levesnek – olvasható a KMÉ cikkében.

A sűrítéshez gyakran használunk lisztet, tejfölt, tojást, tejet vagy valamilyen zsiradékot. A két leggyakrabban használt sűrítési módszer a rántás és a habarás. Nézzük, mit kell tudni ezekről.

gombakrémleves
Különféle sűrítési módszereket alkalmazhatunk a főzelékek vagy krémlevesek készítésénél. Fotó: Getty Images

Zsiradék és liszt: ez a rántás

A hagyományos rántáshoz addig pirítjuk a felmelegített zsiradékban a lisztet, amíg az barna vagy zsemleszínű nem lesz. Ezt követően az ételhez adjuk a keveréket – egyesek viszont előtte őrölt pirospaprikát is kevernek hozzá.

Érdekesség
Létezik olyan is, hogy száraz rántás. Ilyenkor zsiradékot nem használunk, csupán egy serpenyőben – állandó keverés mellett – megpirítjuk a lisztet. Ezt a tűzről lehúzva hideg vízzel csomómentesre keverjük, majd az ételhez adjuk.

Színre lép a lisztes tejföl: a habarás

Az egyszerű habarással elsősorban csak a sűrítés a cél. Ehhez vízzel, zöldséglével vagy natúr csontlével csomómentesre keverjük a lisztet, majd állandó keverés mellett a forrásban lévő ételbe öntjük.

A finom habarás azonban nemcsak sűrít, hanem az étel ízét, valamint energia- és tápanyagtartalmát is gazdagítja. Ebben az esetben tejben, tejfölben, kefirben, joghurtban vagy tejszínben keverjük el a lisztet. „Mielőtt azonban a forró ételhez öntenénk, egy kevés meleg főzőlével elkeverjük, különben a tejtermék kicsapódik” – mutatott rá a KMÉ.

A cikkben arra is kitértek, hogy ma már számtalan más alternatíva is létezik az ételek sűrítésére. Sokszor sűrítik például az ételt a saját áttört alapanyagával – ez a módszer főként a gluténmentesen étkezők körében népszerű.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.