Szúnyoginvázió: íme, a leghatékonyabb tippek ellenük

Habár az általános szúnyoggyérítés - amennyiben szükségessé válik - a területileg illetékes önkormányzatok feladata, otthonunkban is meg kell küzdenünk a "betolakodó" példányokkal. Hogyan?

A zümmögő vérszívók nemcsak alvásunkat zavarhatják meg, de a legjobbnak ígérkező kerti grillpartit és kirándulást is tönkre tudják tenni. Az Országos Epidemiológiai Központ által nemrégiben kiadott tájékoztató így mindenkinek jól jöhet, aki felkészülne a támadások ellen.

A leghatékonyabb vegyületek

A csípőszúnyogok távoltartására - bizonyítottan - a következő vegyületek a leginkább hatékonyak: dietil-toluamid (más néven: DEET), pikaridin, etil-butil-acetil-aminopropionát (más néven IR3535), citriodiol. Ezek Magyarországon is számos szúnyogriasztó szerben szerepelnek hatóanyagként. A különféle formájú (hajtógázas aeroszol, pumpás aeroszol, krém, folyadék kendő, gél stb.) szúnyogriasztó szerek a szabad bőrfelületre vagy a ruházatra juttatva gátolják a szúnyogok vérszívását. A szúnyogriasztás céljára árusított karkötők forgalomba hozatali engedéllyel nem rendelkeznek, hatékonyságuk nem igazolt, így alkalmazásuk semmiképp nem tanácsolható.

Mit tud a füstölő spirál/rúd?

Szabadban szúnyogirtás/riasztás céljára alkalmas. A spirál közepén található rést a dobozban mellékelt fém tartóvázra illesztjük, vagy a rudat szúrjuk a földbe. Gyújtsuk meg a spirált, illetve a rudat és addig tartsuk a lángban, amíg parázslani nem kezd. Ezt követően fújjuk el a lángot, mivel az 5-8 órán keresztüli hatékonyságot a parázsló spirál füstje adja. Ha a füstleadás már nem szükséges, a parázsló részt törjük le, így a megmaradt rész ismételten meggyújtható. Ha szükséges, egyszerre több spirált is égethetünk.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Kerti teendők

Fontos, hogy az esővízgyűjtő tartályokban, kerti medencében tenyésző szúnyoglárvák fejlődését is megakadályozzuk. A szúnyogok életük jelentős részét pete, lárva- és bábállapotban töltik. A pete kikeléséhez, a lárvák és bábok fejlődéséhez egyaránt elengedhetetlen a víz. A kertben lévő, esővíz szándékos vagy szándékolatlan gyűjtésére alkalmas tartályokban (pl. hordóban, kádban, kannában, vödörben stb.) és a kerti medencékben akkor várható szúnyogtenyészés, ha bennük a víz tartósan jelen van. Ekkor az állóvízben a lárvafejlődés zavartalan és a nyári melegben akár hetente egy új szúnyoggenerációt kinevelhetünk a saját kertünkben. Ennek megakadályozására legegyszerűbb, ha a vizet az esővíztárolókból legalább hetente egyszer kiöntjük vagy locsolásra hasznosítjuk. Ha ezt nem tudjuk biztosítani, vagy éppen kerti medencéről van szó, akkor a lárvatenyészésre szolgáló víz kezeléséről kell gondoskodni. Kifejezetten a lakossági felhasználás céljaira alkalmasak azok a kis kiszerelésű, granulátum vagy tabletta formájú szúnyoglárva-irtó szerek, amelyek a tárolóedényben lévő víz térfogatának ismeretében könnyen és gyorsan adagolhatóak.

Fontos az adott készítmény címkéjét figyelmesen elolvasni és annak előírásait az alkalmazás során betartani! Egyszeri kezeléssel a tárolt víz szúnyoglárva-mentessége 3-4 hétig biztosítható. Az irtószerrel kezelt víz locsoláshoz felhasználható. Az S-metoprén hatóanyagú termékeket (dísz)halak tartására szolgáló medencék, illetve élővízzel összeköttetésben lévő vízgyülemek kezelésére használni tilos!

A szúnyogirtó aeroszolok helyes használata

Zárt vagy félig zárt térben (pl. helyiségben, sátorban) használható. A nyílászárókat csukjuk be. A palackot használat előtt rázzuk fel. A palackot függőlegesen, szórófejjel felfelé tartva, a helyiségben körben járva, legyező mozdulattal juttassuk ki az aeroszolt a légtérbe. Egy 30 légköbméteres helyiségben 5-10 mp porlasztás elegendő.

Párologtatás (szúnyogirtó lap, folyadék, korong)

Zárt térben a repülő rovarok elpusztítására alkalmas módszer. A folyadék/lap kizárólag az azonos márkanévvel ellátott készülékben biztosít megfelelő hatékonyságot! A kombinált használatú készülékek a lap és a folyadék (nem egyidejű!) üzemeltetésére egyaránt alkalmasak. A módszer előnye, hogy a készítmények használatakor a helyiségben való tartózkodás megengedett, illetve annak repülő rovarmentessége folyamatosan biztosítható. A készülékbe helyezett lapból a magas hőmérséklet hatására a hatóanyag elpárolog. Hatásukat a készítménytől függően kb. 8-10 órán át fejtik ki, mely időtartam után feltétlenül használjunk új lapot. A szakaszosan üzemeltethető, speciális készülékbe helyezett folyadék napi kb. 10-12 órás működés esetén, a folyadék mennyiségétől függően, a használati utasításban megadott időn (30-45-60 napon) keresztül fejti ki hatását. A szakaszosan üzemeltethető, speciális készülékbe helyezett korong zárt térben, kb. 30 légköbméteres helyiségben 60 éjszakára biztosít szúnyogmentességet .

Riasztószerek

A riasztószert csak a használati utasítás szerint alkalmazzuk, ügyeljünk arra, hogy a készítmény nyálkahártyára (szem, száj) ne kerüljön. Várandós nők csak a feltétlenül szükséges mennyiségben, a bőrre vékony rétegben felkenve alkalmazzák ezeket a termékeket. Allergiára hajlamos egyének a használat előtt kis bőrfelületen győződjenek meg az adott készítmény ártalmatlanságáról. Napégette vagy sérült bőrfelületen ne alkalmazzunk semmilyen riasztószert. Csak akkor ismételjük a kezelést, ha a készítmény már elvesztette a hatékonyságát.

Kisgyermekeknél (3 éves korig) inkább a ruházatot kezeljük az erre alkalmas aeroszol palackkal, figyelve arra, hogy a permet ne kerüljön a gyermek tenyerére, kézfejére és arcára, ahonnan esetleg a szemébe, szájába jutva nyálkahártya-irritációt okozhat. 3 hónapos kor alatti gyermekeknél lehetőség szerint ne alkalmazzunk semmilyen riasztószert, inkább használjunk a csípéstől védő öltözetet vagy szúnyoghálót.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.