A HUN-REN Balatoni Limnológiai Kutatóintézet konferenciát tartott a Balatont érintő szennyezőanyagokról. Az rtl.hu beszámolója szerint a többi között elhangzott, hogy naponta 2,5 tonnányi naptej oldódik bele a tóba a strandolók bőréről. Az ezekben lévő UV-szűrű vegyszerek a vízibolhák hormonháztartását zavarják meg, amelyek ezért elhíznak.
Az is kiderült, hogy csak a Zala folyón keresztül évente 11,5 millió köbméter tisztított szennyvíz jut a Balatonba. Ezen kívül még 2,2 millió köbméter pedig a környékbeli fürdők – Zalakaros, illetve Hévíz – használt vizeként.
A kutatók 42 vegyület jelenlétét mutatták ki a tóban. Legnagyobb arányban epilepszia elleni készítmények és antidepresszánsok fordultak elő, de fesztiválok idején kokaint is kimutattak a Balaton vizében. A karbamezapin nevű antidepresszáns például az állatokat leszedálja, a mozgásuk lelassul.
A Balaton - elsősorban gerinctelen - élőlényei szempontjából négy hatóanyag, a diklofenák, az ösztradiol, az ösztron és a koffein jelenléte okoz magas kockázatot. Ezek ugyanakkor emberre nem veszélyes mértékben vannak jelen.