Drámaian kevesebbet rendelnek egyes gyógyászati segédeszközökből a betegeknek idén, mint tavaly - írja a Népszava.
Ahogy a lap emlékeztet rá, idén májusban szigorította a kormányzat a gyógyászati segédeszközök felírását. Ezt követően gyógycipőt csak elektronikus vényre rendelhetnek az orvosok és a felírásnál fotót kell készíteniük a deformált lábról, vagy képalkotó diagnosztikai vizsgálat leletét szükséges mellékelni.
Azokat nehezen gyógyuló sebeket is fotóval kell dokumentálni, amelyek kezeléséhez speciális kötszerre van szükség.
A szigorításra azután került sor, hogy a Nemzeti Védelmi Szolgálat visszaéléséket tárt fel a gyógyászati segédeszközök piacán. Ennek következtében viszont idén gyógycipőből 92 ezerrel, speciális sebkötöző anyagokból több mint egymillió darabbal kevesebbet írtak fel a betegeknek, mint a múlt év azonos időszakában.
Rásky László az Orvostechnikai Szövetség főtitkára szerint viszont emiatt tízezrek nem jutnak hozzá a megfelelő eszközhöz. Ennek egyik oka, hogy szakorvosi vizsgálathoz kötik az eszköz felírhatóságát, és nem mindenki kap időben időpontot a szakrendelésre. Másik oka, hogy a fotódokumentáció előírása nincs pontosítva: az orvosok nem tudják, milyen módon, milyen eszközzel kell elkészíteni, hogyan kell tárolni, illetve hova töltsék fel a felvételeket. A fotók ugyanakkor részei az egészségügyi dokumentációnak, ezeket utólag is ellenőrizhetik, és számon kérhetik miattuk az orvost, akik inkább nem vállalják az ezzel járó kellemetlenséget.
Azt is elmondta a Népszavának, hogy a nyomozásoknak és letartóztatásoknak volt egy olyan hatásuk, hogy azokban a termékkörökben, ahol felmerült a „jogosulatlan felírás”, az orvosok inkább nem rendelik meg az adott eszközöket.