Itt a válasz, miért van az alufóliának fényes és matt fele

Mutatjuk a valódi okot.

Az aggódó szakácsok és háziasszonyok fellélegezhetnek: akárhogy is használták eddig az alufóliát, nem csinálták rosszul. Annak ugyanis nincs úgymond helyes oldala, amelyet főzéskor, csomagoláskor használni kell. Válaszd tehát azt az oldalát, amelyiket jobban szereted – javasolja a Reader’s Digest.

alufólia, alumínium fólia
Melyik felét szoktad kívülre rakni? Fotó: Getty Images

A gyártási folyamat következménye

Felvetődik azonban a kérdés: ha mindegy, hogyan használod, akkor pontosan miért is van az alufóliának fényes és matt oldala? A Reynold's Kitchen szakértői szerint a két oldal közötti különbség a marás nevű gyártási folyamatnak köszönhető, amelynek során a fóliát hő és feszültség hatására nyújtják és alakítják. A fólia két rétegét egyszerre préselik össze és marják meg, különben roncsolódna. Ahol a két réteg érintkezik, az a matt oldal, a fényes oldal ezzel ellentétben a gyártás során nem érintkezik másik fémlemezzel. A fólia teljesítménye – vagyis hőtartó és víztaszító képessége – ugyanaz, bármelyik oldalt is használod.

Az alufóliában sütött élelmiszer alumíniumtartalma jelentősen megnövekedhet a hőmérséklet és a maró fűszerek hatására. Alumínium-szulfátot az ivóvíz tisztításának folyamatában is alkalmaznak, így hétköznapi életünk során szinte elkerülhetetlen, hogy a szervezetünkbe jusson. Kis mennyiségben még nem is okoz gondot: az Egészségügyi Világszervezet adatai alapján a testsúlyhoz viszonyítva kilogrammonként 40 milligramm alumíniumot képes az emberi szervezet kiválasztani. Egy hetven kilós ember esetében tehát 2800 milligramm napi bevitele még nem jár egészségügyi kockázattal. Sajnos azonban ennél jóval több jut be szervezetünkbe, elsősorban az étkezésünk során. Az alumíniumfólia egészségre gyakorolt negatív hatásairól korábbi cikkünkben írtunk részletesebben.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.