Zuhanyozás közben hajlamosak vagyunk fontos területeket kihagyni, ami nem csak azért lehet probléma, mert nem leszünk kellően tiszták. Az Iflscience cikke szerint a "nagyihipotézisnek" hívott jótanács testünk mikrobiomjára is jótékony hatással lehet.
Keith Crandall, a George Washington Egyetem kutatója úgy nyilatkozott: nagymamája mindig azt mondta neki, hogy mosakodáskor jó alaposan tisztítsa meg a füle mögötti, a lábujjak közötti területeket, valamint a köldököt. Ennek a népi bölcsességnek tudományos alapja is van. Ugyanis az érintett területeken különböző típusú baktériumok telepedhetnek meg és szaporodhatnak el, amelyek így felboríthatják a bőrünkön élő baktériumok közösségét, az úgynevezett mikrobiomot.
Egy vizsgálat során 129 egyetemi hallgatótól vettek mintát a testük különböző pontjairól: vádlijukról és alkarjukról, a fülük mögül, a lábujjaik közül és a köldökükből. Vagyis azokról a területekről, amelyeket a nagymama tanácsa szerint alaposabban meg kellene mosni. Ezt követően a mintákat szekvenálták, majd összehasonlították más, szárazabb és tisztább területekről vett mintákkal. Arra az eredményre jutottak, hogy a rendszeresen tisztított területeken a baktériumok összessége jóval egészségesebb elegyet alkot, mint az elhanyagolt bőrfelületeken. Leginkább a faggyús (fül mögötti) és nedves (köldök és lábujjak között) régiókban voltak egyoldalúak bizonyos baktériumcsoportok.
Amennyiben a bőr felületén lévő baktériumok egyensúlya felborul, az számos bőrprobléma kialakulásához hozzájárulhat, pattanások jelennek meg, illetve az ekcéma is egyre hangsúlyosabb tüneteket vált ki. A mikrobiom egészsége, valamint az emberi egészség közötti kapcsolatról jelenleg is több vizsgálat zajlik világszerte.