Hogy ne érjen váratlan meglepetés, fel kell hát készíteni hasunkat is az utazásra. Ebben segíthet, ha minden higiénés előírást betartunk, de ennél is fontosabb szerephez juthatnak a probiotikumok.
Ismeretlen kórokozók
Ha idegen környezetben nyaralunk, ahol az étellel és itallal kórokozók kerülhetnek szervezetünkbe, ezen felül pedig a fűszerhasználattól kezdve, az alapanyagokon át sok minden felboríthatja emésztésünk egyensúlyát, betegség lehet a dolog vége, méghozzá emésztési zavarok, kellemetlen hasmenés és bélgyulladás formájában.
Különösen gyakori az ún. "utazók has¬menése" nevű tünetcsoport, ami az utazók harmadát érinti. Ha a fertőzések, idegen alapanyagok és a szokatlan fűszerezés miatt felborul a bélflóránk egyensúlya, akkor a probiotikumok segítségünkre lehetnek a regenerációban.
A probiotikumok jótékony hatása
Éppen ezért már indulás előtt egy héttel kezdjük el szedni a probiotikumot, a pihenés alatt pedig folytassuk a kúrát, és a hazaérkezés után is szedjük legalább egy-két hétig, mert előfordulhat, hogy a bélflóra-károsodás tünetei csak hazatérésünk után jelentkeznek.
Ezek a jótékony baktériumok ugyanis benépesítik az bélcsatornánkat, azaz a káros kórokozók így nem tudnak megtelepedni az bélrendszerben, így kisebb eséllyel borul fel az érzékeny egyensúly.
Ha a baj mégis kivédhetetlen, és a nyaralás alatt mégis megbetegednénk a már említett okok miatt, akkor az esetleges antibiotikumos kúra mellett is kerüljön elő a probiotikum az úti patikából! Az utazók hasmenése megelőzésére és kezelésére leginkább S. boulardii , a Lactobacillus acidophilus és Bifidobacteria bifidum segít. Ismert ellenjavallat a probiotikumokkal szemben nincs, és túladagolni is lehetetlen, bármilyen formában is vigyük be szervezetünkbe őket.
Akár a tablettás, a kapszulás vagy oldatos forma mellett döntünk, utazás előtt ugyanúgy gondoskodjunk immunrendszerünk védelméről és a probiotikumok beszerzéséről, akár a kötelező oltásokról, a biztosításról vagy az útlevelünkről!