A Harvard Egyetem és a Massachusettsi Általános Kórház kutatói egereken végzett kísérletükben kimutatták, hogy a gyomor-bypass-műtét megváltoztatta az állatok bélrendszerében élő baktériumok összetételét. Az egerek még akkor is lefogytak, ha nem végezték el rajtuk a műtétet, csak új baktériumkolóniát juttattak be a bélrendszerükbe.
A aktuális számában publikált tanulmány vezető szerzője, Lee Kaplan elmondta, az eredmények azt bizonyítják, hogy a gyomor bypass műtét jellegzetes testsúlycsökkentő hatása a mikrobák összetételének módosulásával magyarázható. Ha sikerülne kifejleszteni a megfelelő módszert a mikrobiális populációk módosítására, ami ezt a hatást utánozza, értékes eszközt nyerhetnénk az elhízás elleni harcban. "Ha ennek a hatásnak csak egy részét sikerülne elérni műtét nélkül, azzal teljesen új módszerhez jutnánk az obezitás kezelésében, ami azoknak a betegeknek is segíthetne, akik nem alkalmasak, vagy nem hajlandók a műtétre" - mondta Kaplan.
Dr. Francesco Rubino, a Római Katolikus Egyetem szakértője is egyetért azzal, hogy a bélrendszer érzékeny összefüggésben áll a fogyással. "A bélrendszer kulcsszerepet játszik az anyagcserében, ami ideális célponttá teszi az anyagcsere-betegségek és az elhízás célpontjaként" - véli Rubino.
A szakértő szerint egy szép napon lehetségessé válik az, hogy gyógyszerekkel vagy étrendi változtatásokkal idézzük elő a fogyást a bélrendszer baktérium-összetételének megváltoztatása révén. "Valószínűleg képesek leszünk erre más módszerekkel is, amint megértjük, hogyan fejti ki ezt a hatását a gyomorbypass-műtét" - tette hozzá.