Japán savanyúság az egészség kulcsa?

A suguki nevű savanyított répaféle a benne lévő Lactobacillus törzseknek köszönhetően erősítik az immunrendszert, a belőle készült ital pedig segíthet az influenza megelőzésében.

A legfrissebb kutatási eredmények alapján a tejsavbaktériumok legyőzhetik a nátha kórokozóit - sőt, akár a virulensebb influenzatípusok ellen is védhetnek, úgymint például a H1N1 és a H7H9 madárinfluenza ellen.

Probiotikus ital segíthet

A suguki nevű savanyított tarlórépa kedvelői régóta állítják, hogy úgynevezett "szuperételről" van szó, de a tudósok csak nemrégiben kezdték meg ennek a kivizsgálását. Jelenleg egy, a savanyúságból készült probiotikus itallal kísérleteznek, melyben nagy mennyiségben fordul elő a KB290 nevet viselő baktériumtörzs.

"Eredményeink azt mutatják, hogy amennyiben az egerek szervezetébe bizonyos típusú laktobaktériumok kerülnek, védő hatás alakul ki náluk az influenzafertőzéssel szemben" - mondta Naoko Waki, a kutatást végző japán Kagome élelmiszeripari vállalat munkatársa. Az értekezés a Letters in Applied Microbiology című szakfolyóiratban jelent meg.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Savanyított karórépával az influenza ellen

Savanyított karórépával az influenza ellen

A japán kutatók úgy vélik, hogy egy cukrokból, vagyis exopoliszacharidokból álló védőréteg számlájára írható a hatás, amely így megvédi a jótékony baktériumot a gyomorsavtól. "Tudjuk, hogy az exopoliszacharidoknak immunerősítő hatásuk van más hasonló baktériumok esetén, tehát megvizsgáljuk, hogy a KB290 esetében is ugyanez-e a helyzet" - tette hozzá Waki.

Az egérkísérletek során a baktérium arra ösztönözte a rágcsálók szervezetét, hogy több influenza elleni antitestet termeljen. A szakértők remélik, hogy a felfedezés nyomán ezzel a baktériummal dúsított élelmiszerek kerülhetnek a boltok polcaira az influenza elleni védekezés új eszközeiként.

Az egészséges bélflóra helyreállítása megfelelő baktériumok bevitelével viszonylag könnyen és gyorsan megtörténhet. A kedvező hatású mikroorganizmusokat megszerezhetjük akár erjesztett élelmiszerek, akár élő baktériumkultúrát tartalmazó készítmények formájában. Az erjesztett élelmiszerek közé tartoznak a savanyított tejtermékek, az érlelt sajtok, a joghurt, a savanyú káposzta, de az Ázsiában népszerű miso is. Napjainkban pedig egyre több élelmiszert dúsítanak probiotikumokkal. A legnagyobb hátrányuk az, hogy a bennük található baktériumok igen érzékenyek a környezeti hatásokra, és még hűtött tárolás esetén is viszonylag gyorsan elpusztulnak. Ezért mindig figyeljünk (a szokottnál is jobban) a probiotikummal dúsított vagy fermentált ételek szavatossági idejére, hiszen azon túl már nem fejtik ki jótékony hatásukat!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.