Mindenkinek egyedi a "bélbaktérium-lenyomata"

Testünk jóval több mikrobáktól származó gént tartalmaz, mint emberi gént, és bélbaktériumaink együttesének genetikai összetétele egyénenként változik, sőt jellemző az adott emberre - állapították meg amerikai és német kutatók.

A Nature című tudományos magazinban közzétett tanulmány először veszi számba az emberi emésztőrendszerben élő mikrobák (a mikrobiom) genetikai variációit. A nagyjából 22 ezer emberi génnel szemben a velünk élő mikrobáknak összesen mintegy 8 millió génjük van. A mikrobák számos feladatot látnak el: kivonják a tápanyagokat az élelemből, vitaminokat szintetizálnak, védenek a fertőzések ellen, és olyan vegyületeket termelnek, amelyek természetes úton csökkentik a gyulladást.

A mikrobiom genetikai változatossága - amelyet most tártak fel a kutatók - segítheti annak megértését, hogy a testünkben lévő mikrobiális gének miként működnek együtt saját, emberi génjeinkkel, hogy egészségesen tartsanak bennünket, időnként pedig abban, hogy betegséget okozzanak.

A kutatásban a St. Louis-i Washington Egyetem és a heidelbergi Európai Molekuláris Biológiai Laboratórium munkatársai vettek részt.

"Meglepő módon mindannyian azonosíthatók vagyunk emésztőrendszerünk mikrobáinak együttes DNS-ével" - idézte George Weinstockot, az egyik szerzőt a ScienceDaily című tudományos ismeretterjesztő portál .

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A kutatók szerint az egyénre szabott DNS-gyűjtemény analóg az emberi genommal. Azok a különbségek, ahogyan egy-egy gyógyszerre reagálunk, vagy ahogyan felhasználjuk az egyes tápanyagokat ugyanúgy visszavezethetők mikrobiális génjeink változatosságára, mint emberi génjeink változatosságára.

Korábban több mint 10 ezer velünk élő mikrobafajt azonosítottak a kutatók, mostani tanulmányukban azonban csupán 101 fajt vizsgáltak, amelyek a leggyakrabban fordulnak elő az emberi emésztőrendszerben. Elemzésükben 10 milliónál több egypontos változást azonosítottak a mikrobacsoport együttes DNS-ében. Találtak ezen felül számos más DNS-eltérést, például szerkezeti változásokat, egyes szakaszok kimaradását, illetve ismétlődését. Mindez egyedien jellemezte azt a 207 embert, akiktől az elemzett minták származtak.

"Az emésztőrendszer mikrobiális DNS-e figyelemre méltóan stabil, olyan, mint egy ujjlenyomat. Még egy év elteltével is meg tudtuk különböztetni az egyéneket mikrobiális DNS-ük genetikai jellemzői alapján" - magyarázta Weinstock.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.