Június 1-jén, szombaton felpezsdült az élet a Bethlen Gábor téren, közel kétezren látogattak el, hogy részt vegyenek az ingyenes szűrőprogram-sorozaton és támogassák a kórházat. Ugyanis a lakosok részvételükkel nemcsak a saját egészségükért tehettek, hanem a szűréseken, előadásokon és életmód programokon való aktivitásokkal pontokat gyűjtöttek a kórháznak, amelyek egyenként 300-300 forintot jelentettek.
A program legfőbb célja, hogy rádöbbentse a lakosságot, milyen nagy szerepe van az egyéni felelősségnek és szerepvállalásnak az egészségi állapot alakulásában és az egészség ne csak akkor váljon értékké, amikor már betegségről beszélünk. Kiskunhalason a korábbi tapasztalok alapján országos szinten is sajnos nagyon rossz a lakosság egészségügyi állapota, ezért is pozitív a kiskunhalasiak hozzáállása a rendezvényhez. Rengetegen éltek a lehetőséggel, több mint 2000 szűrést végeztek el a nap során és az előadásokon, tanácsadásokon is igen aktív volt a részvétel. Egészségvárosnak köszönhetően több száz esetben hívták fel a lakosság figyelmét további szakorvosi ellátás szükségességére.
A legtöbben vérnyomásukat ellenőriztették, ahol a betegek 35%-ánál a normálnál magasabb értéket mértek, valamint hasonló eredményeket mutatott a koleszterinszint vizsgálat is, amely Bács-Kiskun megyében kiemelten jellemző probléma. Meglepő eredmény, hogy a figyelmeztető értékkel kiszűrt lakosok kétharmada korábban még nem vett részt orvosi kezelésen problémájával. Ők azonnali tanácsadás keretében helyi szakemberektől közvetlenül tájékozódhattak a szükséges további lépésekről. A kardiológiai szűrések különös jelentőséggel bírnak hazánkban, hiszen minden második ember szív- és érrendszeri megbetegedésben hal meg. A programok sorában véradásra is lehetőség nyílt, és amellett, hogy a véradás egészséges, egy véradó három embernek is életmentő segítséget nyújthat. Közel ötvenen adtak vért, és a résztvevők között figyelemre méltó volt az új véradók aránya.
A programok közül legtöbben Béres Alexandra előadására és életviteli tanácsaira voltak kíváncsiak, aki a testtömegindex-méréshez is ellátogatott, hogy ezúton is felhívja a figyelmet a túlsúly következményeire. Délután Katus Attila mozgatta át a tömeget, hogy érezhessék az erőt és a felszabadultságot, amit a mozgás okoz, és ezt az érzést vigyék tovább a hétköznapokra. A rendezvényen egyébként lehetőség nyílt találkozni és beszélgetni Rudolf Péterrel, az Egészségváros védnökével, valamint Rácz Zsuzsa írónőtől és Nagy Tímea kétszeres olimpiai bajnok párbajtőrözőtől kaphattak a hölgyek hasznos tapasztalatokat és tudást a nők önbecsülését és munkájuk társadalmi elismertségének növelését célzó Richter Aranyanyu Díj kezdeményezéssel kapcsolatban.
A nap végén a kiskunhalasiak szorgalmának eredményeképpen a Richter 2 000 000 forintos alapadományán felül 3 199 200 forint gyűlt össze, amelyből a kórház három defibrillátor készüléket és egy inkubátort vásárolhat majd. Az országjáró sorozat idei legmagasabb adományt vehette így át Dr. Romhányi Zoltán, a Kiskunhalasi Semmelweis Kórház főigazgatója, de az eredmény óriási értékét mutatja, hogy 4 év alatt az eddigi 29 Egészségváros közül is a negyedik legaktívabb városnak számít Kiskunhalas az 5 199 200 forint adománnyal.
A Richter Egészségváros következő állomása június 8-án Ajka lesz, szeptembertől pedig újabb három város ad otthont a programsorozatnak.