Dióhéjban a hormonális fogamzásgátlókról

A fogamzásgátló tabletta elképesztő hatást váltott ki: nemcsak használója sorsát, szexuális életét, hanem a nők társadalomban betöltött szerepét, a családok szerkezetét is befolyásolta, gyakorlatilag a női szabadság, egyenjogúság jelképévé vált.

Több tudósgeneráció munkája

A hormonális fogamzásgátlás kutatása abból a korábbi, XIX. századi megfigyelésből indult, hogy a terhesség idején nincs peteérés. A XX. század első harmadában Ludwig Haberlandt, az innsbrucki egyetemen petefészek-kivonatokkal kísérletezett, az első, nemi hormont tartalmazó gyógyszert a Schering laboratórium állította elő az 1920-as években.

Adolf Butenant 1929-ben izolálta az első női nemi hormont, az ösztront, az első szintetikus ösztradiolt 1934-ben állították elő, egy évtizeddel később pedig Bickenbach és Paulovics német kutatók az ovuláció progeszteronnal történő megakadályozásának módjait kutatták. Carl Djerassi vegyészprofesszor 1951-ben állította elő az első szintetikus progesztogént, mely az első fogamzásgátló tabletták legfontosabb összetevője volt.

A hormonális fogamzásgátló tabletta "atyjának" Pincust tartják, ő állította elő és tesztelte először, mintegy 60 ezer nő körében Puerto Rico és Haiti területén.

Amerikában 1960-ban, Ausztráliában és Németországban egy évvel később jelent meg a piacon a fogamzásgátló tabletta. Kidolgozói sem gondolták, milyen elementáris hatása lesz: már a közvetlen sikere is elképesztő volt, a nők sorban álltak azoknál az orvosoknál, akik egyedülálló nőknek is hajlandók voltak felírni. A hosszabb távú, társadalmi hatását pedig azóta is történészek, szociológusok, szexológusok kutatják. Az, hogy a nők a modern fogamzásgátlással maguk dönthetnek a gyermekvállalásról, hatalmas fordulatot hozott az élet számos területén.

Egyre jobb, modernebb szerek

A kutatások nem álltak meg a hatékony fogamzásgátlás kidolgozása óta: egyre-másra jelennek meg az eddigieknél modernebb, a női szervezetet mind kevésbé terhelő, a női ciklushoz alkalmazkodó készítmények. Az első tabletta megjelenése óta eltelt majd fél évszázad alatt egyrészt csökkent a tabletták hormontartalma, másrészt a hormonok típusa is változott. 1960-1990 között, a három egymást követő "generáció" alatt egytizedére, 150-ről 15 μg-ra csökkent a tabletták ösztrogéndózisa.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Emellett kifejlesztésre kerültek az ún. "fázisos" készítmények, amelyek attól különlegesek, hogy a bennük lévő ösztrogén és gesztagén hormonok mennyisége változó a ciklus során. A többfázisú készítmények között számos választási lehetőség kínálkozik, de ezek között létezik olyan, amely még inkább igazodik a női szervezet működéséhez, az élettani ciklushoz.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.