Hogyan készüljünk a vérvételre?

A vérvétel célja rendszerint az alkar, kézhát gyűjtőereiből laboratóriumi vizsgálathoz vért nyerni. Ez önmagában nem hangzik szörnyen, mégis sokan vagyunk, akik tartunk tőle. Nézzük, hogyan készüljünk rá, hogy minden rendben legyen!

A vérvételi eljárás során leültetnek minket, felkarunkat gumiszalaggal leszorítják, majd a könyökhajlatunkban, illetve az alkarunkon megkeresik a megfelelő vénát, tűt vezetnek bele, és leveszik a megfelelő mennyiségű vért. Az eljárás normális körülmények között maximum 5-10 percet vesz igénybe, és nem fájdalmasabb egy apró tűszúrásnál. Ha valakinek burkoltabb vénái vannak az átlagnál vagy tapasztalatból tudja, hogy az ő vérvétele nehezebb és tovább tart valamilyen más okból, célszerű ezt előre jeleznie az eljárást végző egészségügyi személyzetnek, így fel tudnak készülni az egyes nehézségekre, akár arra is, hogy több vénával meg kell majd próbálkozni.

Előtte és közben

Ha teljes vérkép elkészítéséhez történik a vérvétel, fontos, hogy víz kivételével semmit ne együnk vagy igyunk az azt megelőző 9-12 órában. Ha ezt mégis megtettük, figyelmeztessük erre orvosunkat, mert ez esetben az eredmények, különösen a vércukorszint és vérzsírszint (lipidek szintje) félrevezetők lehetnek. Például ha valaki megiszik egy pohár cukros üdítőt vérvétel előtt, kezelőorvosa hiheti azt eredményeinek kiértékelésénél, hogy cukorbeteg , olyan magas lesz a vércukorszintje. Mivel a rágógumi is befolyásolhatja a vércukorszintet (igen, még a "cukormentes" is), ne fogyasszuk sem a vizsgálat előtt, sem közben. Viszont a vízivás egyenesen kötelező: hogy vérünket könnyebb legyen levenni, azaz ne legyen túl sűrű, legalább két pohár vizet igyunk meg a várakozás alatt.

Ne sportoljunk, és ne dohányozzunk az eljárás előtt, mert ez is megváltoztathatja az eredményeket. Egyes vérteszteknél nem tanácsos, ha vitaminokat és egyéb táplálékkiegészítőket fogyasztanunk a vér vizsgálata előtt, akkor sem, ha egyébként szoktunk. Vegyük be őket inkább a vérvétel után.

Bármilyen gyógyszer szedéséről tájékoztatnunk kell orvosunkat illetve a vérvételt végző személyt. Egyes hormonszint-vizsgálatok előtt kérhetik, hogy az orvosságot kivételesen ne szedjük be. Ha pedig valamilyen véralvadásgátlót szedünk, az megnyújtatja a vérzési időt, ezért a nyomókötést tovább kell a szúrás helyén tartanunk.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Ha tudjuk magunkról, hogy rosszul szoktunk lenni vérvétel közben, kérhetjük, hogy lefekhessünk az eljárás közben. Hasznos trükk az is, ha nem nézünk oda, bár vannak, akiknek pont az segít, ha látják, mi történik: ki kell tapasztalnunk, nálunk mi válik be. Vegyünk többször mély lélegzetet, és-akármilyen nehéz ilyenkor- próbáljunk valami kellemesre gondolni.

Utána

Ha úgy is tűnik, hogy rengeteg vért vettek le tőlünk, ez valójában igen kis mennyiség, három-hat teáskanálnyi. Ennek ellenére érezhetjük magunkat gyengének vérvétel után: ha megtehetjük, pihenjünk utána pár percet, és aznap ne végezzünk kemény fizikai munkát. Legalább egy óráig a vérvétel után semmiképpen ne emeljünk karunkkal gyermeket vagy bármilyen nehéz tárgyat. Hasznos, ha van nálunk egy üveg víz, és egy kis csokoládé , szőlőcukor vagy valamilyen gyümölcs, hogy az esetleges vérvétel utáni rosszulléteket kivédhessük. Ha úgy nagyobb biztosságban érezzük magunkat, kérjünk meg egy családtagot vagy barátot, hogy kísérjen el minket: gyakran már az a tudat, hogy nem vagyunk egyedül, segíthet.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.