Bár a szakmai állásfoglalás szerint a menstruáció alatti szexuális együttlét nem tilos – a fertőzések kockázatát azonban bizonyítottan növeli –, sokan tabunak tartják. Összességében az egyéni ízlések és preferenciák határozzák meg, hogy a havivérzés közbeni közösülés kinek fér bele, és kinek nem. De mit lehet tenni, ha egy pár két tagja ellenkezőképpen áll a kérdéshez?
A nőnek nem gond, a férfit taszítja
Egy 43 éves nő azért írt levelet a The Guardian szakértőjének, hogy tanácsot kérjen a menstruáció alatti szex témájának megfelelő kezeléséhez. Neki ugyanis a havivérzés alatt is igénye lenne az együttlétekre, jelenlegi párja azonban elutasítja a nő közeledését a „piros betűs napokon”.
Ez az első alkalom, hogy olyan párom van, akinek problémája van a menstruáció alatti közösüléssel. Igyekszem tiszteletben tartani a határait, közben viszont minden hónapban elutasítottnak érzem magam azokon a napokon. Hogyan tudnék megbékélni ezzel, és hogyan érhetném el, hogy ne érezzem magamat nemkívánatos személynek a havivérzésem idején?” – tette fel kérdését a tanácstalan nő.
Ne vegyük személyes sértésnek a másik döntését!
A levélírónak Pamela Stephenson Connolly pszichoterapeuta válaszolt, aki kifejezetten a szexuális problémák kezelésére specializálódott. Elsőként arra hívta fel kérdezője figyelmét, hogy egyénenként eltérő, hogy ki mit szeret az ágyban és mit nem, valamint az is teljesen egyéni, hogy ki hogyan viszonyul bizonyos testi funkciókhoz. „Fontos, hogy a pár két tagja tisztelje egymás érzéseit az ilyen dolgokkal kapcsolatban” – emelte ki.
Próbáld meg nem magadra venni a döntését. Ez nem arról szól, hogy téged kíván-e, hanem ez egyszerűen egy olyan hozzáállás, amely nagyon sok férfibe rögzült evolúciósan. A nemi élet alapvető funkciója ugyanis a szaporodás, a menstruáció alatti közösülés során azonban ritkábban sikerül a fogantatás. Hiba lenne szégyenérzetet kiváltani a párodból, vagy rákényszeríteni arra, hogy olyat tegyen, amit nem szeretne” – vélekedett a pszichoterapeuta.