A The Kinsey Institute szakemberei március közepén kezdtek bele egy hosszú távú vizsgálatba. Arra voltak kíváncsiak, hogyan hatott a pandémia az emberek nemi életére, párkapcsolatára. A psychologytoday.com szerint az első adatgyűjtés alkalmával azt tapasztalták, hogy a megkérdezettek nagy része igyekezett új technikákkal, módszerekkel megfűszerezni, izgalmasabbá tenni az összebújásokat a karantén alatt - a legtöbben úgy, hogy szexuális fantáziáikat nemcsak megosztották partnerükkel, hanem közösen meg is valósították az elképzeléseket.
Ezt látva a szakemberek újabb, specifikusan a szexvágyakra vonatkozó kérdésekkel bővítették a kutatás spektrumát. Rákérdeztek például az alanyoknál, tapasztaltak-e változást a fantáziálás gyakoriságában a koronavírus-járvány kitörése óta: a válaszadók 4 százaléka azt vallotta, ilyen fajta képzelgései soha nem voltak, míg a maradék 96 százaléknál szemmel láthatóan átalakult a képlet. Méghozzá a következőképpen:
- 8 százalék sokkal többet fantáziált,
- 27 százalék kicsivel többet,
- 40 százalék ugyanannyit, mint a járvány előtt,
- 17 százalék kicsivel kevesebbet,
- míg 9 százalék sokkal kevesebbet.
Mint az az eredményekből látszik, a résztvevők 60 százalékánál változott valamilyen irányba a gyakoriság. Három egy megkérdezett többet, míg négyből egy kevesebbet pajzánkodott gondolatban, így összességében kijelenthető, hogy a szexuális fantáziálás rendszeresebbé vált a járványhelyzet előtthöz képest.
Az alanyoknak nyilatkozniuk kellett arról is, egészen pontosan milyen okok állnak a fantáziálás hátterében:
- 49 százalék a szexuális izgalom fokozását,
- 39 százalék a valóságtól való menekülést,
- 34 százalék a kielégítetlen szexuális igények miatt érzett hiány enyhítését,
- 33 százalék az idegesség, stressz csökkentését,
- 31 százalék a partner hiányának kompenzálását,
- 29 százalék egy jövőbeli szexuális partnerrel való találkozás megtervezését vagy az unaloműzést,
- 18 százalék érzelmi szükségletei kielégítését,
- 17 százalék a szexuális magabiztosság növelését,
- 15 százalék a szex közben előtörő zavaró gondolatok meggátolását,
- 14 százalékuk a kíváncsiságot,
- 13 százalékuk egy tabunak számító szexuális vágy kifejeződését,
- 3 százalékuk kevésbé vonzó partnerük elviselését vagy a felsoroltak között nem található egyéb indokokat jelölt meg magyarázatképpen.
Megküzdési mechanizmus is lehet
Nem meglepő módon az emberek többsége a szexuális izgalom fokozása érdekében menekült a vágyak birodalmába a járvány alatt - egyébként normál esetben ugyancsak ez a szexuális fantáziálás mögött álló első számú indok. Az, hogy viszonylag sokan unaloműző vagy relaxációs módszerként, esetleg az egyelőre beteljesületlen nemi vágyaik kielégítési lehetőségeként tekintettek az álmodozásra, arra utalhat, hogy a pajzán képzelődésnek terápiás céljai is lehetnek. Egyfajta megküzdési mechanizmusként funkcionálhatnak, amely stresszes időszakban segíti a lelki egyensúly visszanyerését, megtartását.