Ezért működik a "barátság extrákkal"
Kutatások szerint a "barátság extrákkal" típusú kapcsolatokban a felek nagyobb arányban használnak óvszert orális és vaginális közösülés során, mint a hagyományos szerelmi kapcsolatban élők. A kutatók egy online felmérés alapján jutottak erre a következtetésre, amelyet 376, húszas éveik közepén járó fiatal részvételével végeztek.
Mikor jobb a szex?
A felmérés idején a résztvevők nagyjából fele hagyományos szerelmi kapcsolatban, a többiek pedig "barátság extrákkal" típusú kapcsolatban éltek. Mindkét csoport tagjai átlagosan négy éve ismerték partnerüket. A barátok közti szexnek természetesen vannak hátulütői is: az ilyen kapcsolatban élők kevésbé voltak elégedettek szexuális életükkel és ritkábban beszélték meg szexuális jellegű problémáikat, igényeiket, és vágyaikat partnerükkel, mint a szerelmi kapcsolatban élők.
"Ezen kívül meg kell jegyezni, hogy a gyakoribb óvszerhasználat nem feltétlenül jelent egyet a biztonságos szexszel" - írják a kutatók. Ennek elsődleges oka az, hogy a baráti szexpartnerek általában egyszerre több emberrel is folytattak szexuális viszonyt (64 százalék a 7 százalék ellenében), és nem minden együttlétnél használtak óvszert.
Veszélyes egy baráti szexkapcsolat
" A partnerek gyakori váltogatása , a nem minden esetben megfelelő óvszerhasználat, és a szexuális problémák megvitatásának hiánya miatt a barátok közti szexuális kapcsolatok eredendően sok veszélyt rejthetnek magukban" - olvasható a Journal of Sex Research című szaklap egyik 2012-es számában megjelent tanulmányban. Ennek ellenére az ilyen típusú szexuális kapcsolatok meglehetősen gyakoriak, a felmérések alapján ugyanis az egyetemista korú fiatalok közel felének voltak már hasonló kalandjai. A tudósok szerint emiatt a szexuális felvilágosítás során kiemelten kell foglalkozni a "barátság extrákkal" típusú kapcsolatok esetleges egészségügyi veszélyeivel.
A hagyományos szerelmi kapcsolatban élőknél valószínűleg azért marad el az óvszerhasználat , mert a kapcsolat jellege alapvetően monogám. "A szerelmespárok tagjai megbíznak partnerükben, és emiatt nem félnek a különböző szexuális eredetű megbetegedésektől, ezen kívül idővel sokan áttérnek más, kényelmesebb fogamzásgátlási módszerekre" - nyilatkozta Justin Lehmiller, a Harvard Egyetem szociálpszichológusa. "Ehhez persze idő és legfőképpen bizalom kell, mivel ezek a módszerek nem óvnak meg a szexuális úton terjedő megbetegedésektől."