A kutatók megállapították, hogy a vaginizmustól, vagyis vaginizmus a hüvely alsó harmadának kontrollálhatatlan, görcsös összehúzódása, mely jelentősen megnehezítheti, esetenként akár lehetetlenné is teheti a hímvessző behatolását a hüvelybe.
Az új kutatási eredmények arra engednek következtetni, hogy valószínűleg az undorérzet válthatja ki a hüvely akaratlan összehúzódását, mint egy védekezési mechanizmus. "Ebben az értelemben az undor úgy fejti ki a hatását, mint egy hideg zuhany érzelmi megfelelője" - állítja Mark van Overveld, a Rotterdami Erasmus Egyetem posztdoktori kutatója.
Van Oververd elmondása szerint a szex valóban meglehetősen undorító tevékenység, hiszen a testnedveket és a csupasz testrészek érintését sokan gusztustalannak vagy tabunak tekintik. Az undor önmagában egy nagyon erős érzés, amit ráadásul nem könnyű kontrollálni. Korábban nem létezett semmiféle módszer, amivel a szexuális undort lehetett volna mérni, de van Oververd és társai kidolgoztak egy speciális kérdőívet, ami kifejezetten a szexualitáshoz fűződő ellenérzéseket vizsgálja.
Első körben összesen 762 egyetemi hallgató és alkalmazott részvételével tesztelték a kérdőívet, majd miután megállapították, hogy a ezzel a módszerrel viszonylag pontosan meg lehet határozni a szexuális undor mértékét, második körben 39 vaginizmusos és 45 diszpareuniás nővel, akiknek fájdalmat okoz a közösülés minden formája, illetve 28 merevedési zavarral küzdő férfival töltették ki a kérdőívet.
A felmérés eredményei egyértelműen azt igazolták, hogy a szexuális undor egyenes arányú összefüggésben áll a szexuális diszfunkciók kialakulásával, összegezte van Oververd. A kutatás részlete a Journal of Sexual Medicine című tudományos folyóiratban jelentek meg.