Dr. Hetényi Gábor , a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza az STD-szűrés fontosságára hívja fel a figyelmet.
Legtöbbször kellemetlen panaszokkal jár
A szexuális úton terjedő nemi betegségek igen gyakoriak, melyek bár lehetnek tünetszegények, legtöbbször igen kellemetlen panaszokról számol be a páciens. Ilyen a szexuális együttlétek során/után jelentkező fájdalom, a köztes vérzések , az abnormális folyás , a hólyagok megjelenése, az emésztési problémák, az alhasi fájdalom . Amennyiben az említett tüneteket tapasztalja valaki, célszerű minél hamarabb orvoshoz fordulni - még akkor is, ha olykor-olykor a panaszok enyhülését tapasztalja.
Ezért fontos az STD-szűrés
Az STD szűrés a szexuálisan terjedő betegségek szűrését jelöli: ennek a vizsgálatnak az elvégzése kiemelten fontos, mivel súlyos szövődményeket, krónikus gyulladást, meddőséget, vetélést, a magzat megfertőződését eredményezheti, sőt a méhnyakrák kialakulását is jelentősen elősegíti. Éppen ezért érdemes a szűrésen részt venniük az alábbi csoportba tartozóknak, hogy mihamarabb meg lehessen kezdeni a megfelelő terápiát. Nem jelent tartós védelmet, ha már egyszer valaki megfertőződött egy bizonyos kórokozóval, mert ezeket a betegségeket ismét el lehet kapni.
Mikor vegyen részt a szűrésen?
- Tüneteket tapasztal
- Gyakran váltogatja partnereit
- Családalapítás előtt áll
- Teherbeesési nehézségekkel küzd
- Új partner esetén
- Aktív szexuális élet esetén
- Friss partnerrel létesített óvszer nélküli kapcsolatot
- Valamilyen STD meglétét sejti
Mit vizsgálnak?
Az STD-szűrés keretein belül a gombás, a vírusos és a bakteriális fertőzéseket is vizsgálják. - Ellenőrzésre kerül többek között a HIV, a hepatitis, a gonorrhoea, a chlamydia, a szifilisz, a herpesz, az ureaplasma, a HPV - mondja Dr. Hetényi Gábor, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza. Először a nőgyógyász fizikális vizsgálatot végez, majd kenetet vesz, amelyet elküld kiértékelésre. Vannak kórokozók, amelyeket vérvizsgálattal lehet kimutatni, ezért vérvételre is szükség van. Amennyiben pozitív eredményt kap az illető, célzott terápiával, antibiotikummal, valamint lactobacillus-helyreállító készítményekkel kezelhető.
Forrás: Nőgyógyászati Központ