Ösztrogénszint és hüvelyszárazság: mi az összefüggés?

A hüvelyszárazság nem valamilyen szégyellnivaló probléma, amit a szőnyeg alá kell söpörni. Sőt, nem árt tudni, hogy bizonyos életkorban vagy egyes életszakaszokban – például a menopauza idején vagy szoptatás alatt – a nők jó részét érintheti. Mutatjuk, mi okozhatja a kellemetlen tüneteket.

Bár világszerte nők milliói küzdenek hüvelyszárazsággal , sokan még mindig tabutémaként kezelik. Az érintettek egy része még az orvosának sem szívesen beszél róla, mert kellemetlennek vagy kínosnak tartja, míg mások abban bíznak, hogy a probléma idővel magától is elmúlik. A feszengés bizonyos szempontból érthető, de azt azért érdemes tudni, hogy a hüvelyszárazság természetes jelenség, amelynek hátterében – életkortól függően – igen változatos okok állhatnak.

Becslések szerint a termékeny életszakaszban lévő nők körülbelül 3 százaléka küzd hüvelyszárazsággal, míg a változókorúaknál ez az arány lényegesen magasabb: 20 százalék feletti. A Women’s Health Concern témával kapcsolatos összefoglalója szerint az 51-60 év közötti nők közel fele szembesült már a problémával.

A változókorba lépve a nők közel felét érinti a hüvelyszárazság. Fotó: Getty Images
A változókorba lépve a nők közel felét érinti a hüvelyszárazság. Fotó: Getty Images

Mivel járhat a hüvelyszárazság? Ezek a legjellemzőbb tünetek

A hüvelyben, illetve a méhnyak környékén található mirigyek normál esetben folyamatosan termelik a vagina nyálkahártyáját nedvesen tartó váladékot. Ennek mennyisége és minősége, vagyis a színe és a szaga a menstruációs ciklus előrehaladásától vagy aktuális egészségi állapotunktól függően napról napra változhat. Megfelelő mennyiségű hüvelyváladék híján azonban a vagina nyálkahártyája kiszárad, érzékennyé válik, ami égő, viszkető, feszülő érzéssel jár. A hüvelyszárazság gyakori velejárója a hüvelyi irritáció, esetleg enyhe vérzés, ami fájdalmassá teheti a szexuális aktust, de még a tamponhasználatot is.

A hüvelyváladék amellett, hogy nedvesen tartja a nyálkahártyát, abban is fontos szerepet játszik, hogy az elhalt hámsejtek és a különféle kórokozók mielőbb távozhassanak a szervezetből, ezért megfelelő nedvesség híján a hüvely természetes védekezőképessége csökken. Fogékonyabb lesz a különféle bakteriális, esetleg vírusos, vagy gombák és paraziták okozta fertőzésekre. (Ebben az esetben kellemetlen szagú, megváltozott színű és állagú folyás, fájdalmas vizeletürítés vagy akár véres vizelet is jelezheti a problémát.) Amennyiben a hüvelyszárazság okaira szakember segítségével nem derül időben fény, és kezeletlenül marad, az számos szövődményhez vezethet: egyebek mellett hüvelyfertőzésekhez, vagy – amennyiben az elszaporodott baktériumok feljutnak a húgyhólyagba – hólyaghuruthoz, súlyosabb esetben kismedencei gyulladásokhoz.

Ami hüvelyszárazságot okozhat

A hüvelyszárazság kialakulásának hátterében számos tényező állhat, például különféle fertőzések vagy bizonyos betegségek. Utóbbiak közé tartozik a cukorbetegség, az endometriózis és egyes rosszindulatú daganatos kórképek is. A hüvelyszárazságot előidézhetik életmódbeli tényezők is, mint az állandó stressz, a fogyókúra vagy a dohányzás. Egyes gyógyszerek – például fogamzásgátlók vagy antidepresszánsok – szedése is okozhatja, akárcsak a tisztálkodó- és mosószerekben található kémiai anyagok, amelyek az érzékenyeknél intim területeket érintő irritációt válthatnak ki. A rendszeres és indokolatlan hüvelyöblítés, valamint az ilyenkor alkalmazott intim tisztálkodószerek is károsíthatják a hüvelyhámot. De nem szabad megfeledkezni az egyik leggyakoribb, hüvelyszárazságot kiváltó okról: a hormonális változásról.

A titokzatos ösztrogénhormon

A hormonális változások és az ezekkel járó testi-lelki hatások végigkísérik a nők egész életét a serdülőkortól egészen a menopauzáig, beleértve a várandósság és a szoptatás időszakát is. Mindebben különösen fontos szerepe van az egyik legjelentősebb női nemi hormonnak, a petefészkek által termelt ösztrogénnek, más néven tüszőhormonnak, amely a másodlagos nemi jelleg kialakulásáért és a menstruációs ciklus szabályozásáért is felel. Az ösztrogén legnagyobb mennyiségben a petefészkek tüszőiben és a méhlepényben termelődik. Amennyiben szintje jelentősen és tartósan lecsökken, számos jól ismert tünet mellett – például éjszakai izzadás, heves szívdobogás, alvászavar, hangulatzavarok, hőhullámok – hüvelyszárazságot is okozhat.

Az ösztrogénszint alakulását befolyásolja a menstruációs ciklus: ovuláció, vagyis peteérés előtt egy héttel az ösztrogénszint megemelkedik, hogy elősegítse a petesejt érését, majd amennyiben a petefészekből kiszabadult, érett petesejt nem termékenyül meg, az ösztrogén szintje fokozatosan csökken a menstruáció bekövetkeztéig. Az ösztrogénszint a várandósság alatt is változik, a szülést követően, a szoptatás időszakában pedig alacsony marad. A baba elválasztását követően kezd újra emelkedni, míg eléri a terhesség előtti szintet.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A nők többségénél 45-60 éves kor között zajló klimax (változókor) azonban tartós ösztrogénszint-csökkenéssel jár. Ebben az életszakaszban ugyanis fokozatosan hanyatlik, majd teljesen megszűnik a petefészkek hormontermelése: ez a folyamat a menstruáció végleges elmaradásával zárul. Az ösztrogénszint a petefészkek „leállása” miatt tartósan alacsony marad, ami a hüvelyszárazság kialakulásához, majd állandósulásához vezethet. Ösztrogén kis mennyiségben ugyan termelődik a mellékvesekéregben és a zsírszövetben is, ám ez nem elég ahhoz, hogy biztosítsa a reproduktív korban meglévő szintet.

Ösztrogénszint-csökkenés, ezzel együtt pedig hüvelyszárazság mint kísérőtünet egyes autoimmun betegségek, így például rheumatoid arthritis vagy lupusz esetén is felléphet. De okozhatják bizonyos gyógyszerek, műtéti beavatkozások – például petefészek-eltávolítás – vagy a korai menopauza is. Utóbbi jellemzően a negyvenes éveik elején (súlyosabb esetben a harmincas éveikben) járó nőket érinti: náluk az ösztrogénszint csökkenését a petefészek korai kimerülése okozza.

Mi lehet a megoldás?

A hüvelyszárazság minden esetben kezelést igényel. A megfelelő terápia megtalálásához szakember segítségével fel kell tárni a hátterében meghúzódó okot. Amennyiben valamilyen kórokozó a „ludas”, gyógyszeres (bakteriális fertőzés esetén antibiotikum-) kúra lehet a megoldás. Hormonhiány esetén a nőgyógyász javasolhat hormonpótló készítmények bevitelén alapuló hormonterápiát, felvázolva annak lehetséges előnyeit és kockázatait. Amennyiben az érintett erre nem vállalkozik, szóba jöhet a lézeres kezelés is, amelynek célja a hüvelyfal rugalmassá tétele.

Mindemellett szóba jöhetnek az életmódbeli változtatások (egészséges táplálkozás, elegendő pihenés, intimtorna), és a hormonmentes, hidratáló, gyógynövény- és fitoösztrogén-tartalmú hüvelykrémek vagy kúpok kúraszerű használata. Utóbbiak természetes eredetű összetevők, például hialuronsav, tejsav, valamint gyógynövény-kivonatok segítségével járulnak hozzá a hüvelyszárazsággal járó panaszok enyhítéséhez.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.