Az élet sztómazsákkal
Magyarországon kb. 13-15 ezren élnek sztómazsákkal , amelyre leggyakrabban vastag- és végbélrák, Crohn-betegség, fekélyes vastagbélgyulladás, esetleg székletinkontinencia esetén van szükség. Általában a vékony- vagy vastagbél egy szakaszát vezetik ki a hasfalon, ezen keresztül ürül ki a széklet a sztómazsákba. Bár vannak, akiknek olyan súlyos az állapotuk, hogy megváltásként tekintenek a kis eszközre, sokan szégyellik, és csak bosszúságot jelent számukra.
Tény, hogy a sztómazsák - legalábbis kezdetben - jelentősen átalakíthatja az életünk számos területét, hatással lehet például a testünkről kialakított képre, elbizonytalaníthat önnön szépségünkkel, kívánatosságunkkal kapcsolatban - ez pedig, ha párkapcsolatban élünk, befolyásolhatja a szexuális életünket is. Mutatjuk, mi segíthet az intimitás megőrzésében.
Hagyjunk időt magunknak
A műtétet követő 3 hétben a sebészek általában nem javasolják a szexuális együttlétet, de alapvetően rajtunk áll, mikor döntünk úgy, hogy újra ágyba bújunk a párunkkal. Sokan amilyen hamar csak tudnak, újra belevágnak, míg mások akár egy évet is várhatnak a visszatéréssel. Bármennyi időre is van szükségünk, fontos, hogy először megbarátkozzunk a testünkkel, komfortosan érezzük magunkat a sztómazsákkal az "oldalunkon", és csak utána lépjünk a tettek mezejére.
Lesznek (ideiglenes) változások
Ne felejtsük el, hogy a beavatkozás után nem lesz minden ugyanolyan, mint régen: felléphetnek merevedési problémák, hüvelyszárazság, fájdalom, esetleg az orgazmusra való képtelenség. Mivel ezek a panaszok a legtöbb esetben csak ideiglenesek, ha jóval a műtétet követően sem múlnak el, célszerű felkeresni a kezelőorvosunkat. Bizonyos gyógyszerek egyébként a szexuális vágyat is csökkenthetik, érdemes ezzel kapcsolatban is szakemberrel konzultálni.
Készüljünk fel
Sztómazsákkal az emberek értelemszerűen kevésbé spontának, ha szexről van szó. Ne érezzük emiatt kellemetlenül magunkat - hagyjunk időt az aktus előtt a felkészülésre. Menjünk be a fürdőszobába, és ürítsük ki a zsákot, vagy ha szükséges, cseréljük egy újra. Arra is figyeljünk, hogy az összes szükséges segédeszköz egy helyen legyen, így nem közvetlenül az intim együttlét előtt kell keresgélni a lakásban. Ha pedig végre összebújtunk a párunkkal, csak az adott pillanatra koncentráljunk, ne foglalkozzunk a sztómazsákkal.
Amit viselhetünk
Előfordulhat, hogy bár sikerült megbarátkoztunk a sztómazsák használatával, a látványát még mindig kellemetlennek, oda nem illőnek érezzük a szeretkezés során. Ilyenkor használhatunk speciális zsákot, amely elfedi az eszközt, de választhatunk olyan fehérneműt is, amely egyszerre hozza hangulatba a párunkat, és segít abban, hogy a sztóma kevésbé szúrjon szemet.
Legyünk kreatívak
Sztómazsákkal az oldalunkon muszáj kreatívnak lennünk, ha a legmegfelelőbb szexpózok kiválasztásáról van szó. Nem biztos, hogy a korábbi pózok az új, megváltozott szituációban is beválnak, így tegyük félre minden szégyenlősségünket, és bátran próbáljunk ki addig ismeretlen testhelyzeteket. A kapcsolatunknak még akár a javára is válhat a változás izgalma.
Beszéljük meg
Egy jól működő kapcsolatban fontos a kommunikáció. Beszéljük meg a párunkkal, hogyan érzünk a helyzettel kapcsolatban, és hagyjuk, hogy ő is elmondja a véleményét, a gondolatait. Vitassuk meg, mi az, amire vágyunk szex közben, mi az, amit semmiképpen sem szeretnénk, és fogadjuk el: teljesen normális, ha a szokásosnál idegesebbek vagyunk aktus közben. Ne hallgassuk el ezt sem! Ha megnyílunk, oldódnak a gátlások is.
Forrás: webmd.com