A HPV 16, 18-as típusai tehetők felelőssé a méhnyakrákos esetek 60-70 százalékért, míg a HPV 6 és 11-es típusai okozzák a szemölcsös megbetegedések 90 százalékát. Noha elsősorban a szexuális élet megkezdése előtt ajánlják a vakcina beadatását, a szexuálisan aktív nők is részesülhetnek a vakcina védelméből, de korlátozhatja például egy az éppen zajló HPV-fertőzés. A védelem csak a HPV-vakcina azon négy típusa ellen szerezhető, amellyel a nő az adott időpontban nem fertőződött.
A vakcina nem véd az összes méhnyakrákot okozó HPV-típus ellen, tehát a beoltott nők továbbra is ki lesznek téve a rák kialakulása veszélyének. Így a rendszeres nőgyógyászati és HPV-szűrés a későbbiekben ugyanolyan fontos.
"A méhnyakrák elleni oltásról szeretném kérdezni: Mit érdemes erről tudni? Kinek ajánlott, hány éves korig érdemes beadatni? Mennyibe kerül?" - írja egyik olvasónk, aki Rajnai László, szülész-nőgyógyásztól kért segítséget Orvos Válaszol rendszerünkben.
A szakértő válasza
" teljes válaszát ide kattintva olvashatja el!
Kérdezzen Ön is!
Az Orvos Válaszol rendszerében egyszerűen felteheti kérdését: kérdésének adjon egy címet, majd 2000 karakterben fogalmazza meg problémáját, amire választ vár. Ezután rendeljen szakterületet hozzá, és ha szeretné, csatolja mellé beszkennelt leletét, vagy egy fotót, táblázatot, ami segít árnyalni a kérdést, szemléltetni a panaszt, amivel kapcsolatban kérdése merült fel. Ha a feltett kérdésre a szakértő reagált, arról minden esetben e-mailben értesítjük a felhasználót!
Orvos Válaszol szolgáltatásunk teljesen ingyenes , semmilyen limit nincs a kérdésfeltevéssel kapcsolatban.