Mi az a szezonális depresszió?
Minden tizedik magyar ember szenved téli depresszióban , ez derült ki korábban a Semmelweis Egyetem 2012. decemberi sajtóközleményéből. Ennek hátterében leginkább a téli időszakra jellemző fényhiány áll. Ahogy egyre több időt töltünk zárt, fénytelen helyiségekben, ritkábban mozgunk és kevesebb mennyiségű vitamint fogyasztunk, úgy romlik a kedélyállapotunk is.
Ez valós depresszió?
Ám nem minden esetben beszélhetünk valós depresszióról . Előfordul a sötét, hideg napokon alkalmanként jelentkező téli lehangoltság is, ami önmagában még nem nevezhető depressziónak, csupán a környezeti tényezők okozta hangulatromlásról van szó. Ez azonban jellemzően néhány óra vagy egy-két nap után el is múlik. Ha viszont a tünetek tartósan fennállnak, vagy rendszeresen jelentkeznek, akkor szezonális depresszióról beszélhetünk.
Amennyiben ezek a gondolatok rendszeresen felmerülnek, vagy pár napnál tovább fennállnak, akkor mindenképpen érdemes szakemberhez fordulni - javasolja a szakértő. A téli depresszió bárkin úrrá lehet, bár tény, hogy vannak depresszióra hajlamosabb egyének, illetve a depresszió mélységében és a depressziós időszakok hosszában is igen nagyok az eltérések" - nyilatkozta Dr. Kohári György pszichoterapeuta.
A téli depresszió okozói: kevés szerotonin, sok melatonin
A téli depresszió gyakorisága egyáltalán nem meglepő, hátterében ugyanis sokszor a szervezet szerotoninszint csökkenése áll. Ez az ingerületátvivő vegyület ugyanis fontos szerepet játszik az idegrendszeri folyamatokban. A szerotonin mennyisége a kevés napfény hatására csökken az agyban, ami a lelkiállapot megromlásához vezethet.
A kevés napfényre télen a szervezet megnövekedett melatonin termeléssel is reagál, a melatonin viszont a kiegyensúlyozott alvásért felelős , és nyugtató hatással van a szervezetre, nem csoda, ha a sötét, téli napokon szinte egész nap álmosak vagyunk. Egyes melatonin származékoknak és a fényterápiának kedvező hatásai is ismertek a depresszió bizonyos eseteiben.
A pihentető alvás is nagyon fontos az idegrendszer regenerálódása szempontjából és a depresszió kezelésében, ezért ahelyett, hogy nagyobb mennyiségű kávéval pörgetnénk fel a téli délutánokat - tovább stimulálva ezzel az idegrendszert -, inkább iktassunk be kora délutánra egy rövid sétát a friss levegőn, este pedig bújjunk korán ágyba. Ezekért lesz leginkább hálás az idegrendszerünk. A téli depresszió elkerüléséhez és kezeléséhez fontos továbbá a kiegyensúlyozott, egészséges életvitel.
Legyen rendszer az életünkben!
A napjainkban kapjon helyet a munka, vagy egy olyan feladat, amit hasznosnak érezünk, legyen az életünk része egy olyan sport, ami sikerélményt, örömet okoz, kerüljük a stresszt és szenteljünk időt a barátokra, a társas kapcsolatok ápolására.
Figyeljünk a táplálkozásra!
A téli időszakban a megfelelő vitaminbevitelre is figyelnünk kell, előfordulhat ugyanis valamilyen hiánybetegség áll a levertség és fáradtság hátterében. "A szervezet kiegyensúlyozott működéséhez alapvető fontosságú a megfelelő mennyiségű C-vitamin-bevitel, ami segíti a többi vitamin felszívódását is. Ez az adag felnőttnél legalább 100 mg naponta. A paprika és a déli gyümölcsök mellett azonban fogyaszthatunk téli almát, csipke- és homoktövisbogyót is" - mondja Nagy Eszter Anna dietetikus-böjtszakértő.
"Szénhidrátokra a téli időszakban kiemelten szükségünk van a szerotonintermelés elősegítése érdekében, ezt azonban nem csak édességekből nyerhetünk. Kiváló szénhidrátforrás a zab , a köles, a barnarizs, a bab, a teljes kiőrlésű gabonák és az olajos magvak is. Ezek magnéziumtartalma is igen magas, akár a tökmagé és a napraforgó magé, a magnézium pedig szintén nagyon jó hatással van az idegrendszerre.
Természetesen kis mennyiségben jó minőségű fekete csokoládét is fogyaszthatunk , hiszen a csokoládé jó antioxidáns, és az endorfin szintet is növeli. Mivel az agy glükózból jut energiához, ezért nem érdemes a téli időszakban megvonni magunktól az édességeket, próbáljuk azonban ezeket friss gyümölcsökből, és mézből bevinni a szervezetbe, kerülve a finomított cukrokat. A D-vitamin szintén jó hatással lehet a depresszióra, ami nagyobb mennyiségben a tejtermékekben, a tojásban és a tengeri halakban található meg."
Szervezetünkben bizonyos ingerületátvivő anyagok, például a dopamin és az endorfin elégedettségérzetet és boldogságot váltanak ki. Ezek termelődése a finom ételek fogyasztásától és az érzéki örömök hatására is megindul, de az endorfin szintet növeli a meditáció, a nevetés és a fűszeres ételek fogyasztása is. "A kurkuma , chili, gyömbér, szerecsendió és a fahéj pozitív hatással van a test hőháztartására, és növeli az endorfintermelést is - teszi hozzá a szakember.
A cikk korábban a Nők Lapja Egészség 2013. februári számában jelent meg.