Ezért lesz egyre durvább a járvány!

A kevés influenzás megbetegedéssel járó, enyhe teleket a következő évben súlyos influenzajárvány követi, ami azt sugallja, hogy a globális felmelegedés veszélyesebb influenzás időszakokat tartogathat az emberiség számára - állítják kutatók.

Ezt az elméletet fogalmazza meg a PLoS Currents: Influenza folyóiratban megjelent tanulmány, amely összefüggést mutatott ki az enyhe amerikai telek és a következő télen tapasztalható súlyosabb influenzajárvány között.

"Az összefüggés persze még nem bizonyít ok-okozati kapcsolatot" - tette hozzá a kutatást vezető Sherry Towers, az Arizonai Állami Egyetem professzora. "A súlyos influenzás időszak dinamikáját ugyanis számos tényező befolyásolja." Az egyik tényező például az, vajon az influenza elleni védőoltással eltalálják-e az éppen keringő influenza vírustörzset. Az oltás elkészítéséhez ugyanis a kutatóknak minden évben meg kell jósolniuk, mely vírustörzsek lesznek dominánsak a következő influenzaszezonban.

Towers és munkatársai 1997-től kezdődően minden influenzás időszakról készült hivatalos, kormányzati adatot megvizsgáltak. Az eredmények érdekes mintát mutattak. Amikor egy télen átlagon felüli hőmérsékleti értékeket mértek, a következő ősz és tél influenzás időszaka az esetek 72 százalékában súlyosabb lett a megszokottnál. Az Egyesült Államokban az influenzás időszak általában január végén, február elején tetőzik, de a kutatók kimutatták, hogy az enyhe telet követő influenzás időszak 80 százalékkal nagyobb valószínűséggel tetőzik január elseje előtt, mint a szokásos szezonok.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az idei influenzaszezon is ezt az elméletet bizonyítja. A 2011-2012-es időszak enyhének számított, a fertőzések száma január elseje után kezdett fokozatosan emelkedni, és a tavalyi tél az egyik legenyhébbnek számított az Egyesült Államokban. Ezzel szemben az idei influenzaszezon már novemberben elkezdődött, és már 37 gyermek halálát okozta. Az USA Betegségellenőrzési és Megelőzési Központja (CDC) szerint az influenzafertőzés az egész országban erőteljesebb az átlagnál.

Towers szerint az összefüggés oka egyrészt abban keresendő, hogy az influenzavírus átvitele nehezebb enyhe időben, mert a vírus hamarabb elpusztul melegebb, párásabb időben. Ha pedig kevesebb ember fertőződik influenzával, a következő év influenzás időszakában fogékonyabbak lesznek a fertőződésre.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.