"Érdekes kettősséget jelent, hogy az elhízottak az influenza szempontjából a legveszélyeztetettebb csoportba tartoznak, miközben a fogyókúrák állandó elemének számító testmozgás bizonyos intenzitás felett szintén hajlamosít az influenzára, továbbá ugyanez figyelhető meg az egyoldalú, az egészséget a fogyás oltárán feláldozó diétáknál is" - mutatott rá dr. Gajdács Ágnes obezitológus, testsúlygyógyász, a MediFat igazgatója.
Az elhízás árt az immunrendszernek
Az influenza elleni védőoltás az elhízottak számára mindenképpen ajánlott, különösen egyéb hajlamosító betegségek, így például cukorbetegség, nem alkoholos eredetű zsírmáj vagy metabolikus szindróma egyidejű fennállásakor. Emellett arra kell törekedni, hogy a súlyfelesleg leadása kedvezően hasson az immunrendszer működésére.
Számos tanulmány igazolja, hogy az elhízás kedvezőtlenül befolyásolja a szervezet vírusos és bakteriális fertőző betegségekre adott immunválaszát, ezért magasabb az influenza jelentette veszélyeztetettség is. Az sem kérdéses, hogy a testsúly csökkentése támogatja az immunrendszer működésének helyreállítását. A fogyás tehát influenzaszezonban is ajánlott, de nem mindegy, milyen módon.
Tudatos fogyókúra
Az alacsony vagy közepes intenzitású testmozgás két edzés között megfelelő regenerációs időt hagyva kedvező hatással van a testsúlyra és az immunrendszerre egyaránt. A rendszeres, magas intenzitású, hosszú időtartamú testmozgás azonban meggondolandó a fogyókúra során, mert hatására kedvezőtlen, a krónikus stresszhelyzethez hasonló immunrendszeri változások lépnek fel, amelyek az edzésintenzitással, az edzések időtartamával és a két edzés közben eltelt pihenőidővel mutatnak összefüggést. Ilyenkor a felső légúti fertőzések, így az influenza gyakorisága megnő, amit például a nyálkahártya-fertőzésekkel szembeni védelméért felelős Immunglobulin A szintjének csökkenése is jelez. Az IgA-szintet egyébként nemcsak a testedzés, hanem például a táplálkozás, az akut vagy krónikus stressz is befolyásolja.
Influenzaszezonban nagyon tudatosan kell a fogyókúrás étrendet összeállítani. A léböjtkúrákkal járó intenzív méregtelenítés nem ajánlott ebben az időszakban. Ugyancsak érdemes kerülni azokat az egyoldalú diétákat, melyek a nem megfelelő minőségi összetételük miatt akár hiányállapotok kialakulásához vezethetnek. Többek között a fehérjehiány, az omega-3 zsírsavak elégtelen bevitele, a vitaminok, ásványi anyagok, nyomelemek hiánya szintén kedvezőtlen hatást gyakorol az immunrendszerre, ezért influenzaszezonban törekedni kell a pótlásukra.
Forrás: purecom, MediFat