A normál emberi testhőmérséklet 36 és 37 Celsius-fok között mozog. A testünk folyamatosan próbálja ebben a tartományban tartani a hőmérsékletét. Ebben a bőr, az összes verejtékmirigy, a keringési rendszer és a hipotalamusz segít neki, magát a folyamatot pedig termoregulációnak vagy hőszabályozásnak nevezzük. Egyesek azonban az átlagosnál sokkal fázósabbak, így nekik különösen figyelniük kell arra, hogy a hidegben segítsék a szervezetüket az ideális testhőmérséklet fenntartásában – hívta fel a figyelmet a Health.com cikke.
Ők különösen érzékenyek a hidegre
Van néhány tényező, amely befolyásolja, hogy mennyire vagyunk érzékenyek a hidegre. Jellemzően az alábbi csoportok fázósabbak, és hamarabb ki is hűlhetnek mint mások:
- idősek;
- kisgyermekek;
- pajzsmirigy-alulműködéssel küzdők;
- cukorbetegek;
- vérnyomáscsökkentőt, nyugtatót vagy pszichiátriai gyógyszert szedők;
- alacsony testzsírszázalékkal rendelkezők.
Tippek a nagyon hideg napokra
Ha te is azok közé tartozol, akik érzékenyebben reagálnak a hideg időjárásra és alacsonyabb a hidegtűrőképességük, akkor az alábbiakra érdemes odafigyelned.
Öltözz az időjárásnak megfelelően! Viselj több rétegnyi ruhát, amelyek közül a legalsó nedvszívó, a legfelső pedig lehetőleg vízálló legyen! A meleg zoknit és a sapkát se felejtsd el!
Sportolj rendszeresen! Ez javítja az általános egészségi állapotodat, serkenti az anyagcserét és a vérkeringést, izmot épít, valamint testhőt termel.
Igyál forró italokat! A meleg folyadékok fogyasztásával belülről melegítheted fel magadat. Egy gőzölgő kakaó vagy forró tea nagyon jól tud esni egy különösen hideg estén, amikor végre hazaérsz a meleg lakásba.
Vegyél egy forró zuhanyt! Zaslow elmagyarázta, hogy a forró zuhany vagy fürdő átmenetileg megemelkedik a testhőmérsékletben, ami segít felmelegedni.
Ha pedig úgy érzed, bármit is csinálsz, nagyon nehéz melegen tartani a testedet, és szinte folyamatosan fázol, érdemes kivizsgáltatnod magadat. Elképzelhető ugyanis, hogy valamilyen – még fel nem tárt – alapbetegség okozza a panaszaidat. Ha pedig kiderül, hogy esetleg egy rendszeresen szedett gyógyszer mellékhatásaként jelentkezett a fokozott hidegérzékenység, érdemes lehet megfontolni a készítmény lecserélését.