Aki megszületik, szerencsés esetben meg is öregszik, ezt elkerülni nem lehet. Egy új tanulmány szerint bizonyos életmódbeli szokások, például az egészséges táplálkozás és az elegendő testmozgás azonban lassíthatja a biológiai öregedés folyamatát. A Journal of the American Heart Association című folyóiratban májusban közzétett kutatás megállapította, hogy akik nyolc szívbarát viselkedési formát helyeznek előtérbe, alacsonyabb a szívbetegségek és az összes halálozási okok kockázata. Hogy mégis milyen eszközökkel lassíthatod az öregedést, a Health gyűjtötte össze.
Nem csak az számít, mikor születtél
Egy ember biológiai életkora az egészségi állapotára utal, nem pedig arra, hogy mióta él. Akinek a biológiai életkora magasabb, mint a kronológiai életkora, az egy gyorsított öregedésnek nevezett folyamatot él át, és nagyobb valószínűséggel alakulnak ki nála bizonyos egészségügyi problémák. A bostoni Tufts Egyetem új kutatási eredményei szerint egyszerű életmódbeli változtatásokkal csökkenthető ez a kockázat. Az kutatáshoz több mint 5600 résztvevő adatait elemezték, akik átlagéletkora 56 év volt.
A kutatók a résztvevők genetikai háttere mellett az életmódbeli szokásaikat is megvizsgálták. Ennek keretében értékelték az étkezési szokásaikat, a fizikai aktivitásukat, a testtömegindexüket, az alvási szokásaikat, a koleszterin- és a vércukorszintjüket, illetve a vérnyomásukat, de az ártalmas szokásaikat is feljegyezték, például hogy melyikük dohányzik. A résztvevőket 11-14 éven keresztül követték nyomon, és dokumentálták a szív- és érrendszeri betegségek, illetve a bármilyen okból bekövetkező halálozás előfordulását.
Az eredmények azt támasztották alá, hogy az életmódbeli tényezők befolyásolhatják az ember biológiai életkorát, és ezáltal a szív- és érrendszeri betegségek, valamint a halálozás kockázatát. Mint kiderült, mind a nyolc fent említett életmódtényező együttesen csökkenti a szív- és érrendszeri kockázatot.