A csalán meglepő hatásai

Sokak körében népszerű az a szemlélet, hogy csak akkor vesznek be gyógyszereket, amikor tényleg szükségünk van rá. Helyette inkább a gyógynövények erejét próbálják kihasználni enyhébb egészségügyi problémák kezelésére.

A gyógynövények egy részét saját magunk is megtermelhetjük. Mutatjuk, mit érdemes ültetni a kertbe vagy az erkély virágládáiba.

Tyúkhúr

A tyúkhúrt leggyakrabban hasfájás, illetve emésztési problémák esetén szokták ajánlani. Sok benne a C-vitamin, ráadásul gyakran magától is megterem a kertünkben. Ha mégsem, bármikor elvethető a fűmagokkal együtt. Frissen salátákba is tehetjük, ha pedig leveleit alkoholba áztatjuk, és 2 hétig sötét, hűvös helyen tároljuk, tinktúrát is készíthetünk belőle.

csalán, gyógynövény, természetes gyógymódok, vadnövények
A cukorbetegeknek kifejezetten ajánlott a csalán fogyasztása. Fotó: 123rf

Ragadós galaj

A ragadós galajt húgyúti fertőzések kezelésére és a vesék megerősítésére ajánlják. Szintén gyakran megtalálható a kerti gyep fűszálai között. Szárítva lehet belőle tea: egy teáskanál levelet forrázzunk le, majd hagyjuk állni 10-15 percet, utána szűrjük le, és fogyasszuk.

Gyermekláncfű (pitypang)

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A kertekben és a mezőkön gyakran felbukkanó fűfélékre egyelőre kevesen tekintenek táplálékként. Pedig némelyik nagyon ízletes és tele van értékes tápanyagokkal. A részletekért kattintson ide!

A pitypang sárga virágjait gyakran fedezhetjük fel a fűben. Nagyon jó hatással van a májra, segíthet a zsírégetésben, segít kiegyensúlyozni a vércukorszintet, jót tesz a vesének, valamint a rákos megbetegedések megelőzésében is segíthet. Egy kutatás szerint kivonata hatékony lehet olyan rákos sejtek elpusztításában, amelyek ellenállnak a kemoterápiának. A pitypang virága nyersen is fogyasztható salátába keverve, a gyökere pedig pirítva és őrölve kávéba is keverhető.

Ökörfarkkóró

Az ökörfarkkóró szintén megterem a fűben, és számos egészségügyi probléma - allergia, asztma , felső légúti fertőzések vagy tuberkulózis - ellen bevethető. A leszedett növényt felkötve szárítsuk meg, és készítsünk belőle teát - bögrénként két evőkanál szárított ökörfarkkórót használjunk.

Csalán

Ha csalánt találunk a kertünkben, azt is szedjük le - persze csak kesztyűben. Sok benne a kalcium, de cukorbetegeknek is kifejezetten ajánlott a fogyasztása, hiszen segíthet a vércukorszint szabályozásában. Emellett enyhíti az extrém szomjúságot, segít megőrizni az ideális testsúlyt, és az inzulinszint szabályozásában is hatékony.

Közönséges cickafark

A közönséges cickafark levele, gyökere és virága is nagyon értékes. Tisztítja a vesét, segíthet szabályozni a vérnyomást , lázcsillapító hatású, de női bajok, menstruációs zavarok és húgyúti problémák esetén is hatékony. Szárítsuk meg, majd főzzünk belőle teát, amelyet akár napi 3 alkalommal is fogyaszthatunk.

Forrás: care2.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.