A hátmasszázs hatásai

Modern életünk egyik hátulütője az ülő életmód, amely számos negatív hatással lehet a testünkre. Sokan hátfájással küzdenek, amelyhez gyakran helytelen tartás is társul.

A helytelen, görnyedt tartás szűkíti a tüdő területét, akadályozza a légzést, és olyan izomhúzódásokat okozhat, amelyek tenziós fejfájást , nyak- és vállfájdalmakat okoznak. A masszázs, különösen a hát megdolgozása segít, hogy kilazítsa ezt a területet.

Előkészületek

A partner ruha nélkül feküdjön hasra egy kemény matracon, a karjait engedje le két oldalra és helyezkedjen el kényelmesen. Takarjuk be két közepes törölközővel: egyiket a felsőtestre, másikat az alsó területre helyezzük, így nem hűl ki a test, de bármikor könnyen hozzáférhetünk az egyes területekhez.

Az alapos hátmasszás - amely a feszültségi pontokra fókuszál, mint a gerinc, a derék, a vállak - feloldja az egész test görcsét. Számtalan technika és különböző fogás áll rendelkezésre a hátmasszázshoz, lássuk a három legegyszerűbbet és leghatékonyabbat.

  • Effleurage: A szó simítást jelent. Tenyérrel végzett, szabadon áramló, finom, felfelé ívelő simítás, amely folyamatos mozgást eredményez a kezelendő felületen.
  • Legyezés: Ez az effleurage technika része. Helyezzük a kezeket tenyérrel lefelé a gerinc egyik oldalára, és szétnyitott ujjakkal, mint egy legyezővel végezzük a simítást.
  • Nyomás és dörzsölés: A nyomó fogásokhoz a súlyunkat használjuk, támaszkodjunk a kezünkkel vagy a karunkkal a területre, és nehezedjünk az izomra finoman. Használhatjuk az ujjakat és a csuklót is. Lassan engedjük ki a nyomást.

Ha elsajátította az alapokat, lépjen haladó szintre! Korábbi cikkünkben olyan masszázstípusokat mutattunk be, amelyeket inkább a tapasztaltabb kezeknek ajánljuk.

Első lépés

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Kezdéshez álljunk a partner feje elé, így számos effleurage simítást könnyen végrehajthatunk. Tegyünk egy kis olajat a kezekre, és helyezzük el tenyérrel lefelé a gerinc két oldalára úgy, hogy az ujjak a derék felé mutassanak. Nehezedjünk a kezeinkre, és csúsztassuk őket végig a gerinc melletti hosszú izmon. Amint elérjük a derekat, engedjük le a csípőre; ujjainknak elképzelhető, hogy kicsit a test elülső része alá kell csúszniuk. Kezeinket finoman, de határozottan húzzuk fel a derék és a mellkas mentén, amíg elérjük a lapockákat. Fordítsuk a csuklóinkat úgy, hogy a kezeinket tovább tudjuk csúsztatni a lapockák közé. Ahogy a kezeink elérik a vállak tetejét, helyezzük át a nyomást a kézgyökre, és csúsztassuk körbe a vállízületeken, miközben elforog a csuklónk. Vigyük tovább a simítást a tarkóra és a hajas fejbőrre.

Második lépés

Tegyük mindkét kezünket a vállak fölé, közel a gerinchez, az ujjaink nézzenek a derék felé. Erős nyomással csúsztassuk a jobb kezünket le a hosszú izom mentén, míg a bal maradjon az eredeti helyzetben. Amikor a jobb kéz eléri a derekat, húzzuk le oldalra, majd térjünk vissza a gerinc mellé, és húzzuk fel a kezünket. Ismételjük meg bal kézzel. Ezután folytassuk a kezeink előretolását és hátrahúzását a gerincvonal mellett ötször. Gyorsíthatunk, illetve növelhetjük az erősségét, így hőtermelő masszázst végezhetünk. Majd pihentessük meg mindkét kezünket a háton.

Az alapos hátmasszás feloldja az egész test görcsét
Az alapos hátmasszás feloldja az egész test görcsét. Fotó: iStock

Harmadik lépés

Növeljük a nyomó simítás intenzitását. Kezdjük majdnem a nyaknál, helyezzük a tenyerünket a gerinc két oldalára (sosem közvetlenül a gerincre). Nehezedjünk a kezeinkre, és az ujjainkkal végezzünk körkörös mozgást. A kör első felében egyre jobban nyomjuk az ujjunkat, a körözés második felében pedig óvatosan engedjük fel. Tegyük ezt meg végig a gerinc mentén. Fejezzük be csuklónyújtással a sort. Kezdjük a deréktájékon, használjuk a laza csuklónkat. Keresztezzük a hüvelykujjainkat egymás felett, hogy megtámasszuk a gerinc egyik oldalát. Amikor a csuklóink mélyebb területre érnek, csúsztassuk őket a gerincre. Majd pihentessük meg mindkét kezünket a háton.

Negyedik lépés

Váltsunk pozíciót, helyezkedjünk a partnerünk oldalára. Tegyük át a kezünket velünk szemben a gerinc túloldalára, és tegyünk a két kezünkkel egy kört az óramutató járásával egyezően úgy, hogy amikor a jobb kezünk egy félkört ír le, engedjük, hogy alatta rögtön kövesse a bal kezünk félköre a testnek ezen a felén, majd amikor még tart a bal kéz félköre, engedjük el felette a jobb kezet, hogy újra elkezdhessük a félkörös simítást. Végezzük a fogást a törzs ezen felén a csípőtől a lapockáig. Majd térjünk át a gerincre, és masszírozzuk át finoman a keresztcsontig. Ismételjük háromszor.

Ötödik lépés

Álljunk a derékhoz. Tegyük a jobb kezünket a gerinc túloldalára, az ujjakat enyhén hajlítsuk be; a bal kéz tenyere a hozzánk közelebbi oldalon pihen. Csúsztassuk el a kezeket egymás mellett némi nyomás kíséretében, hogy megdolgozzuk az izmokat. Majd csökkentsük a nyomást, de folytassuk a simításokat előre és hátra, mintha "megtekernénk" a deréktájat. Fokozzuk a sebességet és a nyomást, élénkítsük fel a területet, majd a befejezéshez lassítsuk le és finomítsuk a mozdulatokat.

Hatodik lépés

Tegyük a kezeinket a gerinc fölé a háton, majd keresztező és préselő mozdulatokkal menjünk végig rajta. A kezeknek olyan szöget kell bezárniuk egymáshoz képest, hogy a jobb kéz és a bal kéz ujjai összeérjenek. Mindkét kezet vezessük a túloldali vállakhoz. Anélkül, hogy megszakítanánk a mozgást, az ujjakat enyhén hajlítsuk be a vállaknál némi nyomás kíséretében, és a kézgyökkel mozgassuk át az izmokat. Engedjük fel a nyomást, és helyezzük vissza a kezünket a hát közepére keresztezés nélkül. Csúsztassuk a kezet a vállig. Ujjainkkal fogjuk meg a vállat, majd csúsztassuk vissza a kezet anélkül, hogy préselnénk az izmokat. Ismételjük meg kétszer.

Hetedik lépés

Próbáljuk ki a dörzsöléses technikát! Rögzítsük az ujjainkat finoman, de biztonságosan a vállaknál a gerinc mindkét oldalán. Fejtsünk ki nyomást a hüvelykujjainkkal, és nyomjuk a csigolyák melletti részbe. Csúsztassuk el a vállak felé. Húzzuk vissza körkörös mozgással a kezeket az eredeti pozícióba, és ismételjük meg többször. Fejezzük be a folyamatot ellfeurage simításokkal a vállaknál, a mellkason egészen a hátközépig, majd ismételjük kétszer.

Javasolt olajok: levendula, narancs, körömvirág, rózsa és jázmin.

Tudta?

A babamasszázs fokozza az interakciót az anya és a gyermeke közt, ezáltal javítja a kapcsolat minőségét, és csökkenti a szülés utáni depresszió tüneteit. Kimutatták, hogy a masszázs jótékonyan hat az újszülöttek fejlődésére is.

Forrás: Daily Mail

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra