Az amarántot évezredek óta ismerik Dél- és Közép-Amerikában, az ottani őslakosok egyik legfontosabb növényének számított, melyet nemcsak táplálékként fogyasztottak, de a vallási rituálékban is fontos szerepet játszott. A többi kultúrnövénnyel ellentétben azonban az amaránt egészen a huszadik század második feléig ismeretlen volt Európában. Az egészséges táplálkozás elterjedésével azonban az amaránt is egyre divatosabbá vált, köszönhetően a benne található számtalan jótékony hatású, értékes összetevőnek.
Az amaránt összetevői
A hagyományos gabonafélékkel összehasonlítva szénhidráttartalma kisebb, a fehérje-, zsír-, rost- és ásványianyag-tartalma azonban jóval magasabb azokénál. Jelentős mennyiség található benne egy lizin nevű esszenciális aminosavból, amely az izomépítésben és -regenerációban fontos szerepet játszik, jó hatású érelmeszesedés ellen, és gátolja a rákos sejtek kialakulását is.
Az amarant egy nagyon egészséges álgabona
Biológiailag jól hasznosuló vasból, kalciumból, cinkből és magnéziumból is a búzalisztnek a többszörösét tartalmazza. Bőségesen találhatunk benne vitaminokat, például riboflavint, niacint és tokoferolt is, sőt, a többi gabonától eltérően a B1- és az E-vitaminon kívül C-vitamint is tartalmaz. Az amaránt telítetlen zsírsavakban és élelmi rostokban is gazdag. Az amarántot lisztérzékenyek is fogyaszthatják, mert gluténmentes.
Természetes gyógymódok rovatunkban olvashat.
Kattintson!
Az amaránt felhasználása
Az amarántnak többféle alfaja is van, bizonyos típusokat a leveléért termesztenek, ezeket úgy kell felhasználni, mint a parajt vagy a mangoldot. Más fajtákból a magjuk az értékes, melyet ugyanolyan sokféleképpen lehet elkészíteni, mint bármilyen más gabonafélét. A nyers amarántmag emberi fogyasztásra nem alkalmas, mert abban olyan toxikus vegyületek vannak, mint az oxalátok, a szaponinok vagy a nitrátok. A főzés, sütés során a káros hatásokat lecsökkenthetjük vagy teljesen meg is szüntethetjük.
Az amarántból pirított, puffasztott, pattogatott, extrudált termékeket is készítenek, ezeket keverhetjük müzlibe, joghurtba, kefirbe. Őrleményéből kását, krémlevest, lisztjéből (magas keményítőtartalma miatt) kenyeret, tésztákat, süteményeket, pudingféléket lehet készíteni. Panírozáshoz is alkalmas. Sósan és édesen is elkészíthető, mivel meglehetősen semleges az íze.