Amaránt: egészséges álgabona

Az amarántot évezredek óta ismerjük, elsősorban az ősi Közép- és Dél-Amerikában volt fontos gabonaféle. A hagyományos gabonákkal összehasonlítva jóval egészségesebb, rengeteg értékes tápanyagot tartalmaz.

Az amarántot évezredek óta ismerik Dél- és Közép-Amerikában, az ottani őslakosok egyik legfontosabb növényének számított, melyet nemcsak táplálékként fogyasztottak, de a vallási rituálékban is fontos szerepet játszott. A többi kultúrnövénnyel ellentétben azonban az amaránt egészen a huszadik század második feléig ismeretlen volt Európában. Az egészséges táplálkozás elterjedésével azonban az amaránt is egyre divatosabbá vált, köszönhetően a benne található számtalan jótékony hatású, értékes összetevőnek.

Az amaránt összetevői

A hagyományos gabonafélékkel összehasonlítva szénhidráttartalma kisebb, a fehérje-, zsír-, rost- és ásványianyag-tartalma azonban jóval magasabb azokénál. Jelentős mennyiség található benne egy lizin nevű esszenciális aminosavból, amely az izomépítésben és -regenerációban fontos szerepet játszik, jó hatású érelmeszesedés ellen, és gátolja a rákos sejtek kialakulását is.

Az amarant egy nagyon egészséges álgabona

Az amarant egy nagyon egészséges álgabona

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Biológiailag jól hasznosuló vasból, kalciumból, cinkből és magnéziumból is a búzalisztnek a többszörösét tartalmazza. Bőségesen találhatunk benne vitaminokat, például riboflavint, niacint és tokoferolt is, sőt, a többi gabonától eltérően a B1- és az E-vitaminon kívül C-vitamint is tartalmaz. Az amaránt telítetlen zsírsavakban és élelmi rostokban is gazdag. Az amarántot lisztérzékenyek is fogyaszthatják, mert gluténmentes.

Szelíd gyógymódokról és gyógynövényekről
Természetes gyógymódok rovatunkban olvashat.

Kattintson!

Az amaránt felhasználása

Az amarántnak többféle alfaja is van, bizonyos típusokat a leveléért termesztenek, ezeket úgy kell felhasználni, mint a parajt vagy a mangoldot. Más fajtákból a magjuk az értékes, melyet ugyanolyan sokféleképpen lehet elkészíteni, mint bármilyen más gabonafélét. A nyers amarántmag emberi fogyasztásra nem alkalmas, mert abban olyan toxikus vegyületek vannak, mint az oxalátok, a szaponinok vagy a nitrátok. A főzés, sütés során a káros hatásokat lecsökkenthetjük vagy teljesen meg is szüntethetjük.

Az amarántból pirított, puffasztott, pattogatott, extrudált termékeket is készítenek, ezeket keverhetjük müzlibe, joghurtba, kefirbe. Őrleményéből kását, krémlevest, lisztjéből (magas keményítőtartalma miatt) kenyeret, tésztákat, süteményeket, pudingféléket lehet készíteni. Panírozáshoz is alkalmas. Sósan és édesen is elkészíthető, mivel meglehetősen semleges az íze.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.