A cink segít gyógyítani a <a href="http://www.hazipatika.com/napi_egeszseg/natha_influenza/cikkek/nem_csokkal_terjed_a_megfazas/20150216145408" title="megfázást" clickaudit="" target="_blank">megfázást</a>, de a megelőzésben nem segít
Egy 2013-as kutatás szerint ha a megfázásos tünetek jelentkezése után 24 órán belül nagyobb mennyiségű, legalább 75 mg-nyi cinket veszünk be, azzal lerövidíthetjük a betegséget. Azonban egyetlen dózistól ne várjunk csodát, szedjünk végig cinket a megfázás ideje alatt!
A szakemberek szerint ez a cink azon hatásának köszönhető, mely megakadályozza a vírusok szaporodását. Azonban a betegség megelőzésére nincsenek tudományos bizonyítékok.
Nem minden cinktabletta azonos hatású
Ahhoz, hogy a megfelelő hatást kifejthesse, az étrend-kiegészítőnek legalább 12-23 mg-nyi cinket kell tartalmaznia. A leghatékonyabbak azok a készítmények, melyeket el kell szopogatni. Ezek ugyanis közvetlenül a torokban, a probléma gyökerénél hatnak.
Legyünk óvatosak az étrend-kiegészítőkkel!
A biztonságosan szedhető napi cinkmennyiséget 40 mg-ban határozták meg. Bár néhány napig (vagyis addig, míg egy átlagos megfázás tart) elfogadható, ha túllépjük ezt a mennyiséget, de ne szedjünk feleslegesen nagyobb mennyiségű cinket. A túl sok cink ugyanis éppen ellenkezőleg hathat, mint várjuk, és csökkentheti az immunrendszerünk működésének a hatékonyságát.
Mi a helyzet az orrcseppekkel?
Cinktartalmú szereket ott alkalmazzuk, ahol szükség van rá: torokban, orrban
Logikusnak tűnhet, hogy a cinktartalmú szereket ott alkalmazzuk, ahol a legnagyobb szükség van rá: vagyis a torokban és az orrban. A torokba a szopogatótablettákkal juttathatjuk el legkönnyebben a cinket, az orrba pedig csepp vagy spray segítségével. Azonban 2009-ben több cinktartalmú orrcseppet, orrspray-t és orrkenőcsöt is visszavontak az Amerikai Egyesült Államokban, mert több olyan visszajelzés is érkezett az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerellenőrzési Hivatalhoz (Food and Drug Administration - FDA), melyek szerint a használók elveszítették a szaglásukat.