A szöuli Kyung Hee Egyetem kutatói Yu-Jeong Cho vezetésével 130 beteget osztottak be véletlenszerűen valódi orvosi akupunktúrás kezelésre , illetve hamis akupunktúrás kezelésre (placebo) több mint hat hétig hetente két alkalommal. A betegek a kezelést megelőzően legalább három hónapja szenvedtek derékfájdalomtól.
A kutatók kimutatták, hogy a három- és hat hónapos utánkövetésben részt vevő 116 beteg esetében az egyetlen különbség a két csoport között az Oswestry Disability Index (ODI, a hátfájdalmak esetén használt mérőszám) értékek jelezték. A nyolcadik hétnél jelentős eltérést tapasztaltak a vizuális analóg skála (VAS) pontszámaiban a krónikus derékfájdalom diszkomfort és fájdalomintenzitás értékei tekintetében a két csoport között, de mindkét érték jelentős mértékben javult a három hónapos utánkövetés alatt.
Mindkét csoport tagjai hasonló javulást mutattak az Oswestry Disability Index (ODI), a Short Form-36 életminőséget mérő kérdőív, valamint a Beck-féle Depressziós Skála értékeiben.
"Randomizált, placebo kontrollált kísérletünk azt bizonyítja, hogy a krónikus derékfájdalomban szenvedő betegek esetében az akupunktúrás kezelés jobb hatást gyakorol a diszkomfortérzés és a fájdalom intenzitásának csökkentésére, mint a placebo kezelés" - foglalták össze eredményeiket a kutatók.