Életeket menthet a méz

A méz gyógyító hatásai legendásak, jótékonyan hat a torokfájásra, de a bőrproblémákra is. A legújabb kutatási eredmények szerint a méz képes elpusztítani egy olyan gombafélét is, ami súlyos betegségeket, vakságot, sőt akár halált is okozhat.

A University of Manchester kutatói, Zain Habib Alhindi vezetésével egy különleges, orvosi mézet használtak arra, hogy a Fusarium családba tartozó gombafélék ellen felvegyék a harcot. Ez a speciális méz olyan oxigént tartalmazó reaktív molekulákat képes létrehozni, melyek képesek elpusztítani a növényekben és a talajban megtalálható gombákat.

A Fusarium bizonyos fajtái az emberre is veszélyesek, és többek között körömgombásodás , szemfertőzéseket is okozhatnak, a legyengült immunrendszerűeknél pedig rendkívül súlyos, az egész testre kiterjedő gombás fertőzést.

Jó, ha tudjuk, hogy az egyes mézfajták hatóanyaga eltér egymástól. Milyen panaszra milyen mézet fogyasszunk? „Ez a méz már rendkívül kicsi koncentrációban is képes lebontani a gomba sejtfalát, ez pedig azt jelenti, hogy igen hatékony gyógyszert lehet belőle kifejleszteni a súlyos fertőzések ellen” – mondta Zain. „A nehezen gyógyuló sebek könnyen elfertőződhetnek, és nagyon gyakran széles spektrumú antibiotikumokkal kezelik ezeket.

Azonban a gyógyszerek a gombákra nem hatnak, és ezek a gombák olyan biofilmeket hozhatnak létre, melyek még súlyosabbá teszik a betegségeket. A méz viszont képes megakadályozni, hogy a kártékony mikroorganizmusok biofilmet hozzanak létre, ezzel pedig gyorsítják a gyógyulást és javítják a felépülés esélyeit is.”

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A méz súlyos gombás betegségek gyógyszere lehet

A méz gyógyító hatásait évezredek óta ismerik az emberek, és például a bőrre kenve is alkalmazhatjuk, a pattanások elleni küzdelemtől a kisebb sérülések és sebek gyógyításáért. A méz ugyanis nagyon hatékony a különböző baktériumok ellen. A mézes tea vagy tej a fertőzött, fájó torkot is gyógyítja, és hozzájárul például ahhoz, hogy még jobban aludjunk éjjel. Ugyanakkor a méz gombaellenes hatásaival eddig kevesebb kutatás foglalkozott, pedig a legújabb eredmények szerint a méz további nagyszerűen alkalmazható gyógyszerek kifejlesztését teszi lehetővé.

A kutatás az egyetem egy teljesen új szakirányának, az orvosi mikológiának a keretein belül végezték. A kétéves kurzus során a fiatal szakemberek „jobban megismerhetik a gombás betegségeket, illetve a problémákat okozó gombákat, és lehetőséget kapnak arra is, hogy kutatásokat végezzenek velük.

Napjainkban az orvostudomány egyik legnagyobb problémáját az egyre terjedő antibiotikum-rezisztencia jelenti, és ha képesek vagyunk olyan gyógyszereket kifejleszteni, amelyek antibiotikumok nélkül harcolnak a fertőzések ellen, azzal rendkívül nagy eredményeket érhetünk el” – mondta dr. Riina Rautemaa-Richardson, a jelenlegi kutatás egyik vezetője.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.