Gyógynövények szembetegségekre

Szemszárazság, fáradt szemek, gyulladások, árpa, hályog: olyan szembetegségek, amelyek kezelésében a gyógynövények is jó szolgálatot tehetnek.

A sokat éjszakázó embernek mélyen ülő, a súlyos betegnek beesett a szeme. És figyeljük meg gyermekeink jól kipihent, telt szemét reggel, egy hasznos alvás után! A szem orvosi szempontból is tükre a szervezet általános állapotának. A szemfenékvizsgálat sokat mond a szakembernek az érrendszer állapotáról, a vérnyomásról, a cukor-, a vese- vagy a szívbetegség, illetve az idegrendszeri elváltozások természetéről.

Ismerünk enyhébb, súlyosabb és komoly szembetegségeket. Leggyakrabban a kötőhártya-gyulladás, a szembevérzés, az árpa , a szemgyengeség és a látáscsökkenés fordul elő.

Szemvidítófű Tudjon meg mindent Gyógynövénytárunkból a szemvidítófűről, kattintson!

Árpára borogatást

A szemhéjakon jelentkező árpákat, amelyek néhány napos borogatással el is múlnak, mindenki ismeri. A gyulladás szerencsére ritkán húzódik rá a szemgolyóra, amely duzzanattal, vörösséggel, fájdalommal, váladékozással járhat. Egyes esetekben látásromlás is jelentkezhet. A váladékozással járó kötőhártya-gyulladások fertőzőek, a régi időkben a rettegett „egyiptomi betegséghez” (trachoma), sőt vaksághoz is vezettek. Fontos: ha tiszta kézzel nyúlunk a szemünkhöz, nagy valószínűséggel nem kapunk kötőhártya-gyulladást.

Gyógynövények szembetegségekre

A szemgyógyászat olyan terület, amely gyermek és felnőtt esetében is csak szakorvosokra tartozik. Igazi természetgyógyász a súlyosabb vagy komoly szembetegségeket nem gyógyítja. Enyhébb esetekben is csupán szemvizet vagy gyógynövényes borogatást alkalmazhat. Ilyenkor, szemben a példaként felhozott több száz éves gyógymóddal, gyulladások esetében többféle gyógynövény is használatos.

A több száz éves múltra visszatekintő, gyógynövényekkel való gyógyítás két szemóvó növényt jegyez fel, az egyik a szemvidítófű, a másik a diólevél.

Kötőhártya-gyulladás kezelése gyógyteával

Kötőhártya-gyulladásra szemvidítófűből forrázzunk le egy csapott evőkanálnyit 2 dl vízzel majd 10 perc állás után ezzel kenegessük a szemet. A másik „szemre való” gyógynövény a diólevél. Egy fél deciliter vízzel le kell forrázni egy csipetnyi diólevelet, s amikor kihűlt, az ujjunkat belemártani, ezzel mosni át kívülről a csukott szemhéját, nem baj, ha belefolyik a szemünkbe. A diólevél jó árpára, szaruhártya gyulladásra is.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A diólevél főzetének bedörzsölése a zöld hályogra is jó hatással van
A diólevél főzetének bedörzsölése a zöld hályogra is jó hatással van.

Szürke hályog, zöld hályog

A bükki füvesember, Gyuri bácsi tapasztalatai szerint ugyanezt a dióleveles főzetet használhatjuk kezdődő szürke hályognál. A fél deciliternyi főzetet bele kell óvatosan mosni-dörzsölni az ujjunkkal a szemünkbe, elosztva naponta ötször-hatszor. Kívülről is beszívódik, a szem ereit tisztítja és erősíti, oldja a meszes lerakódásokat. Ezért használható szemfenék meszesedésnél és zöld hályognál is. Kitartó használatával – minimum 1 év – kedvező hatásról számoltak be a zöld hályoggal élő betegek. A diólevél szemszárazság kezelésére is kiváló.

Ha kötőhártyánkat érintő panaszunk gyakran visszatér, a következő teakeveréket állítsuk össze, és a belőle készített főzetet fogyasszuk kúraszerűen: csalán: 4 evőkanál, borsmenta: 2 evőkanál, ezerjófű: 1 evőkanál, szemvidítófű: 4 evőkanál, kasvirág: 3 evőkanál.

Alaposan keverjük össze a komponenseket, majd a keverékből tegyünk 1 kávéskanálnyit a csészénkbe, forrázzuk le 2,5 dl vízzel, s 10 percnyi állás után szűrjük le! Naponta 3 adagot fogyasszunk el belőle, 6 héten át. Szükség esetén kúránkat 3-4 hét szünet után megismételhetjük.

Vitaminos védelem

A szemnek fontos vitaminokat, ásványi anyagokat, nyomelemeket a szervezet nem képes önállóan előállítani, ezért ezeket rendszeresen megfelelő táplálkozással vagy étrend- kiegészítő fogyasztásával biztosítani kell. A fekete áfonya antioxidáns hatása révén segíthet a szürkehályogban szenvedő beteg gyógyulásában is. Kiemelten fontos az A-, C-, E-vitamin is.

Legfontosabb A-vitamin-forrásunk az Európában őshonos sárgarépa ősét az I. században már a rómaiak is fogyasztották. Évszázadok óta ajánlják a sárgarépát szem- és bőrbántalmaknál, máj- és epebetegségeknél, valamint általános erősítőként.

A sárgarépában található béta-karotin ezen túlmenően a rákmegelőző táplálkozás értékes eleme, illetve rendszeres fogyasztása vérkoleszterin-csökkenést eredményez. A kismamáknál gyakori székrekedés megelőzésére szintén kiválóan alkalmas a sárgarépa. Egy kiló főtt répa rosttartalma mintegy megduplázza a széklet mennyiségét és puhítja is.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.