Kerüljünk el bizonyos ételeket
Problémát jelenthet a gyomortünetekkel kapcsolatban az, hogy mindenkinek más a gyomra: így ami az egyik embert kifejezetten irritálja, az másnak teljességgel ártalmatlan, és ez fordítva is igaz. Szerencsére, úgy tűnik, mindenkinél működik az úgynevezett alacsony FODMAP-es étrend . A FODMAP kifejezés az erjeszthető oligo-, di- és monoszacharidok, valamint polyolok kombinációjára utal (gyakorlatilag a rövid láncú szénhidrátokra), az ilyen alapú étrendekkel pedig azon természetes cukrokat célozzuk meg, amelyek vizet húznak a belekbe és ezáltal megnehezítik az emésztést.
Az alacsony FODMAPes diéta például kiköti, hogy nem ehetünk görögdinnyét, lencsét és csicseriborsót sem, ugyanakkor párhetes “kizárásos fázist” követően elkezdhetjük egyesével visszavezetni az étrend által kizárt ételeket és így pontosan kiszűrhetjük, hogy mely ételek okozzák gyomorproblémáinkat.
Mozogjunk sokat
A Alzheimerig szinte mindenre remek gyógyszer a mozgás és az edzés. A mozgás közben termelődő endorfinok fájdalomcsillapító hatásúak is, ráadásul a testünkben keringő oxigén mennyisége is növekszik, ezért pedig jobban érezzük magunkat – az emésztési problémákkal járó kellemetlen érzések nagy része ezek hatására eltűnhet. Igaz, az edzés a gyomorfájás kiváltó okát nem szünteti meg, de ha természetes gyógymódot keresünk, inkább mozogjunk ahelyett, hogy ibuprofent szedünk. A kutatások még nem tudták megállapítani, hogy melyik a jobb: az aerobik vagy az erőnléti tréning, úgyhogy próbáljuk ki mindkettőt és maradjunk annál, amelyik jobban esik.
Mentesítsük magunkat a stressztől
Sokunknál jelentkezhet gyomorfájdalom, hányinger vagy puffadás egy munkainterjú, nyilvános előadás vagy más hasonló esemény előtt: egyes szakértők szerint ez azért van, mert agyunk és gyomrunk közvetlenül “beszél” egymással, amikor az egyik nincs jó állapotban, az áttevődik a másikra is. (Ezt támogatják azon kutatások is, amelyek szerint az IBS-ben szenvedő pácienseknél nagyobb eséllyel diagnosztizálható a depresszió, illetve a szorongás is.) Emiatt az agy-gyomor kapcsolat miatt a stressz fokozottabb hatással van a krónikus gyomorproblémákban szenvedőkre. Ilyenkor az a megoldás, hogy találjunk valamit, ami megnyugtat minket, ettől ugyanis gyomrunk is megnyugszik: napi 15-20 percnyi jóga, meditáció vagy más relaxációs gyakorlat csodát tehet pár hét után.
Szerezzük borsmentát
Ha természetes megoldásokat keresünk, akkor próbálkozhatunk borsmentaolajjal , amely több kutatás szerint is csökkenti az IBS tüneteit. Ezzel azonban óvatosan kell bánnunk, ugyanis számos olyan borsmentakészítmény fordulhat elő a polcokon, amelyben nem kívánt adalékanyag is található. Ha ilyet akarnánk használni, a biztonság kedvéért egyeztessünk házi- vagy kezelőorvosunkkal.