A hámló, kipirosodó bőr nem engedi, hogy elfelejtkezzünk lábunk gombásodásáról és sokszor hosszú hetekig képes megkeseríteni az életünket.
Általános leírás
Elsősorban a lábujjak közti területet veszélyezteti, mivel itt vékony bőrfelületek dörzsölődnek egymáshoz, és a bőr a nyirkosság miatt gyakran felpuhul. A fertőzés többnyire nyirkos helyiségekben következik be, mint például az uszoda, szauna vagy sporttermek közös zuhanyzója következik be. A nyirkos zokni és cipő is "rásegítenek" a gombásodás fertőzés kialakulására.
Tünetek
A lábgomba (Tinea pedis) viszkető, égető, szúró érzést kelt, a bőr fehér, duzzadt, máskor kipirosodik, berepedezik, levedzik, hámlik és felhólyagosodik. Gyakran, de nem minden esetben, mindkét láb érintett. A lábgomba kezelését folyamatosan, több héten át kell végezni. Fájdalmas gyulladások és a tünetek súlyosbodása esetén a természetes gyógymódok alkalmazása mellett orvoshoz kell fordulni. Cukorbetegek, keringési zavarokban szenvedők viszont azonnal forduljanak orvoshoz.
A lábgomba természetes lábfürdővel is kezelhető
Természetes gyógymódok
- Tölgyfakérges-teafaolaj lábfürdőhöz: 1 kis marék tölgyfakéregre öntsünk egy lavórba bokamagasságig forrásban lévő vizet, és várjuk meg, amíg egy kicsit lehűl. Ekkor adjunk hozzá 15 csepp teafaolajat, és 10 percig áztassuk a lábunkat ebben a meleg fürdőben, majd hideg vízzel tusoljuk le, és alaposan töröljük szárazra különösen a lábujjak közötti területeket! Ezután 5-5 csepp teafa- és pálmarózsa illóolajat keverjünk el 50 ml zsíros olajban (szezám- vagy mandulaolaj), és reggel-este kenjük be vele a gombás bőrfelületet. Utána alaposan mossunk kezet.
- Használjunk lábgomba elleni krémet, illetve fújjunk lábgomba ellenes spray-t a zokniba és a cipőbe (ezek többek között manukaolajat, grepfruitmag-kivonatot, teafaolajat és körömvirágot tartalmaznak).
- Tanúsítvánnyal rendelkező natúrkozmetikumokat használjunk!
- A lábat zsályát, tölgyfakérget és enciánt tartalmazó hintőpor segítségével tartsuk szárazon a cipőben.
- Járjunk minél többet mezítláb természetes talajon: Ha sokat járunk mezítláb, lábunk szellőzik, bőre erősebbé válik és kevésbé lesz hajlamos a fertőzésre.
- Használjunk külön törülközőt a lábunkhoz!
Forrás: Aruna M. Siewert: Növényi antibiotikumok - A természet titkos fegyverei
A növényi antibiotikumok hatásáról, alkalmazásáról mindent megtudhat kiadónk sikerkönyvéből, amit itt tud megrendelni.