Kamilla: a legismertebb gyógynövény hatásai

A kamillát bizonyára senkinek sem kell bemutatni, hiszen a legtöbben ismerik. Ezt a csodás növényt ráadásul hungarikummá nyilvánították. Lássuk, miért jó és mire használhatjuk a kamillavirágzatot!

A kamillát vagy orvosi székfüvet (Matricaria recutita L.) Magyarországon főként az Alföld szikes területein találhatjuk meg. Ezt az igénytelen növényt sok helyen termesztik, hiszen elismert hatóanyagai számos problémát enyhíthetnek.

Mire jó a kamilla?

A kamilla gyógyhatását vizsgálatok is alátámasztják. Virágzatát használhatjuk fel a gyógyászatban, amely elsősorban sötétkék színű, szeszkviterpén tartalmú (kamazulén, bizabolol, bizabolol oxidok) illóolajat, flavonoidokat (apigenint) és glikozidjaikat, kumarinokat (umbelliferont, herniarint), nyálkát tartalmaz.

A virágban lévő, kék színű illóolajat elsősorban gyulladáscsökkentésre alkalmazhatjuk, a benne lévő flavonoidok pedig görcsoldó hatással rendelkeznek. A kamillát gombaellenes és antibakteriális hatásáról is ismerjük, egyes hatóanyagai sebgyógyításra is alkalmasak. A belőle készített forrázat nyugtató hatású, a kamillából készült kivonat pedig gátolja a gyomorban és bélrendszerben lévő fekélyek kialakulását.

Belsőleg alkalmazva általában megfázáskor alkalmazzuk, a felső légúti panaszokat enyhíti, remek öblögetőszer válik belőle torokgyulladás esetén is. Ha hörghuruttal vagy más légzőszervi betegséggel küzdünk, bátran inhaláljunk vele.

Az emésztő szervrendszerre is kifejti jótékony hatását: gyomorfekély , gyomor -és bélhurut esetén, vagy ha puffadással küzdünk, remekül alkalmazhatjuk a kamillából készült teát. Ha nehezen alszunk el, akkor is érdemes elkortyolni belőle egy csészényit.

A kamilla rendkívül sokoldalúan felhasználható
A kamilla rendkívül sokoldalúan felhasználható

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Szemgyulladás, kötőhártya-gyulladás kezelésére is alkalmas. Ezt azonban csak gyógyszerkönyvi minőségű, megbízható forrásból származó kamillával érdemes kipróbálni, ugyanis az allergizáló növényekkel, kórokozókkal szennyezett növény veszélyes is lehet! Így a szembetegségek kezelésére nem javasolják.

Használhatjuk fürdőként is aranyér vagy fekélyes sebek kezelésére, ekcémára is kiváló.

A száj betegségei, mint az afta, és egyéb gyulladásos betegségek, ellen is alkalmazhatjuk.

Mivel a kamilla enyhe hatással rendelkezik, ezért az adagolást betartva bátran alkalmazhatjuk, azonban van, aki érzékeny rá, annál allergiás reakciót is kiválthat. Ez esetben semmiképp se alkalmazzuk a növényt!

Igaz, hogy a kamilla allergizál? Valóban allergiát okozhat a kamilla? A szakértő válaszol.

Hogyan használjuk?

Forrázatként. 1 púpozott teáskanálnyi kamillát, vagy 2 púpozott teáskanálnyi friss gyógynövényt2 dl forrásban lévő vízzel leöntünk. Hagyjuk állni 10 percig, lehetőleg letakarva. Használat előtt szűrjük le a forrázatot.

Inhalálásra. Egy tál forralt vízhez adjunk 2 teáskanál virágot, vagy 5 csepp olajat, majd a gőzt inhaláljuk be légzőszervi megbetegedés esetén.

Fürdőként. Adjunk a fürdővízhez 4-5 csepp olajat, ez segít a sebgyógyulásban és a bőr megnyugtatásában, sőt a menstruációs fájdalmak enyhítésében is segít!. Kisbabák fürdővizéhez is adhatjuk, ehhez egy csésze átszűrt forrázatot alkalmazzunk, segít nekik az elalvásban.

Szájöblítésre. Használjunk egy csésze forrázatot gargalizáláshoz fogyínybetegség, gyulladások vagy torokfájás esetén.

Borogatásként. Gyulladt bőrfelületen is alkalmazhatjuk, ehhez tegyünk kamillát egy mullkendőbe, forrázzuk le, majd 5 percig tartsuk a gyulladt bőrfelületen.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +8 °C
Minimum: +2 °C

Lassan zsugorodik a köd, az Északi-középhegység területén tartósan meg is maradhat. Másutt nagyrészt erősen felhős vagy borult, párás idő várható. Délutántól észak, északnyugat felől csaknem országszerte várható eső. Délelőtt a déli szél helyenként megélénkül, majd délután északnyugatira fordul és több helyen lesz élénk, főként Sopron környékén előfordulhatnak erős széllökések is. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 6 és 13 fok között várható, de a tartósan ködös tájakon ennél több fokkal hidegebb lesz. Napközben egy hidegfront dominál majd, ami a frontérzékenyeknél okozhat kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra