Krónikus köhögés: hogy kezeljük otthon?

Mitől alakulhat ki a makacs, szűnni nem akaró köhögés? Milyen betegségek okozhatják? Hogyan kezelhetjük természetes gyógymódokkal?

Időnként mindenki köhög – ez a reflex segít eltávolítani a felesleges, irritáló részecskéket a tüdőből és a légcsőből. A köhögést általában akut betegség, fertőzés okozza, de a népesség mintegy 5 százalékánál a köhögés nem vezethető vissza fertőzésre, és a tünetek minimum nyolc hétig fennállnak.

A krónikus köhögés befolyásolhatja az alvásunkat (napközbeni koncentrálási nehézségeket, hangulatzavarokat, depressziót okozhat), nyelési nehézségekhez, hányingerhez és hányáshoz, sőt akár bordatöréshez is vezethet. A krónikus köhögés emellett növelheti a tüdőgyulladás rizikóját is.

Elmúlt a láz, az izomfájdalom, nyoma sincs már a tüdőgyulladásnak - ám a köhögés még mindig tart. Mi hozhat enyhülést? Kattintson! A krónikus köhögés kialakulásában az egyik legfontosabb tényező a dohányzás . A dohányosok körében rendkívül gyakori a krónikus köhögés, a cigarettafüstben ugyanis nagyon sok olyan irritáló anyag található, melyek irritálhatják a légzőszervek nyálkahártyáját, ez pedig köhögést eredményez.

Szintén krónikus köhögéshez vezethetnek a különböző környezeti hatások, elsősorban a levegőben található szennyező részecskék. Nem csoda, ha a krónikus köhögésre panaszkodók nagyobb része olyan városokban él, melyekre jellemző a szmog . Az irritációt okozó, szennyező anyagok közé tartoznak az autók kipufogógázai, a fűtés melléktermékei, de a különböző festékek, lakkok, felületkezelő anyagok is.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A sokáig tartó köhögéssel érdemes orvoshoz fordulni

Az egyik leggyakoribb olyan betegség, mely összefüggésbe hozható a krónikus köhögéssel, az asztma. Az asztma miatt nehézkessé válik a lélegzetvétel, és az asztmarohamok során a beteg gyakran úgy érzi, hogy valami idegen anyag került a tüdejébe vagy a légcsövébe. Az asztma erőteljesen összefügg az allergiával is, az asztmarohamokat gyakran okozzák olyan allergének, mint a por, a penész, az állatszőr vagy éppen a pollenek.

Meglepő módon, a gyomorégés, illetve a refluxbetegség is okozhat krónikus köhögést. Ezeknél a betegségeknél a gyomorsavak visszacsorognak a nyelőcsőbe, igen kellemetlen tüneteket, égő érzést és fájdalmat is okozhatnak. A visszacsorgó gyomorsav a légcsövet is irritálhatja, ez pedig köhögési rohamokat okozhat.

A krónikus köhögés kezelése természetesen az alapbetegség kezelésével kezdődik, vagyis nagyon fontos kideríteni, hogy pontosan mi okozza a köhögést. Az alapbetegség kezelése történhet gyógyszerekkel, speciális étrenddel vagy akár az életmód megváltoztatásával. Bizonyos gyógyszerek is felelőssé tehetőek a krónikus köhögés kialakulásáért, ebben az esetben a gyógyszerváltás lehet a megoldás.

Lássunk néhány egyszerű, otthoni receptet, melyek segítségével csökkenthetjük a krónikus köhögés kellemetlen tüneteit.

A kurkuma nemcsak a köhögést (elsősorban a száraz köhögést) enyhíti, de gyulladásgátló hatásai is vannak. Forraljunk fel egy deci vizet, keverjünk bele egy teáskanál őrölt kurkumát és egy mokkáskanál borsot, valamint két-három rúd fahéjat. Hagyjuk állni tíz percig, szűrjük le, édesítsük mézzel, és kortyolgassuk el. Naponta egyszer fogyasszuk.

Nagyon jótékony hatású a gyömbér , különösen akkor, ha a krónikus köhögés gyomortünetekkel, gyomorégéssel is társul. Pucoljunk meg és vágjunk kis darabokra egy darabka gyömbért, a kés élének vagy egy húsklopfolónak a segítségével enyhén zúzzuk össze, majd tegyük a darabokat két deci vízbe és forraljuk fel. Hagyjuk gyöngyözni tíz percig, majd hűtsük le, keverjünk bele egy kiskanál citromlevet és mézet, majd kortyolgassuk el.

A szőlő nemcsak tele van értékes vitaminokkal, ásványi anyagokkal és antioxidánsokkal, de váladékoldó hatásai is vannak, így segíthet eltávolítani a felgyülemlett váladékot a légzőszervekből. A váladék gyakran tovább rontja a krónikus köhögést, mert még jobban irritálja a tüdőt vagy a légcsövet. Egyszerűen együnk meg naponta egy fürt szőlőt, vagy igyunk egy-egy pohár mézzel kevert friss szőlőlevet reggel és este.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra