Megfázás: beválnak a klasszikus módszerek?

Az alábbiakban a leggyakoribb praktikákat vesszük górcső alá, hogy kiderítsük, melyeket kell végleg elfelejtenünk, és melyektől várhatunk valóban gyógyulást.

Az ősz beköszöntével egyre többen és egyre gyakrabban szembesülnek a megfázás különféle tüneteivel, fájó torokkal, lázzal, köhögéssel. Aki ilyen tünetekkel orvoshoz fordul, leggyakrabban vagy ibuprofen vagy paracetamol tartalmú orvosságot kap, ám a British Medical Journal beszámolója szerint, akik az előbbit szedik, az esetek 50-70 százalékában egy hónapon belül ismét visszaesnek, sőt még rosszabb állapotba kerülnek, mint korábban. Az ok az lehet, hogy az ibuprofen nevű hatóanyag a gyulladást csökkenti, holott az éppen az immunrendszerünk válasza a fertőzésre, így nem feltétlenül jó dolog azonnal megszüntetni. Felmerülhet a kérdés, vajon a többi jól bevált gyógymód sem biztos, hogy üdvözítő?

Megfázás esetén sokan a jól bevált húslevesben bíznak, és valóban, ha betegen ebből eszünk egy nagy tányérral, hamar jobban érezhetjük magunkat, ám ennek oka a benne található fehérje, illetve a tény maga, hogy folyadékot fogyasztunk. Emellett sok ásványi anyagot tartalmaz, ami mindenképpen jót tesz a szervezetünknek - a közérzetünk javításáról nem is beszélve.

Megelőzésre és a betegségek kezelésére is sokan esküsznek a pro-, illetve prebiotikumokra, és a szakemberek is egyet értenek abban, hogy az ezekben található "jó" baktériumok képesek felvenni a harcot a káros baktériumokkal. A probiotikumokat kaptak, ritkábban betegedtek meg.

Sok trükkel küzdünk a megfázás ellen

Köhögésre, fájó torokra mi sem esik jobban a méznél és citromnál. Szakértők szerint a mézes-citromos tea valójában csak azért segít, mert bármilyen forró folyadék segít ilyen esetben, ám a méz bizonyítottan jótékony hatással van az éjszakai nyugalomra is, a beteg gyerekek ugyanis kevesebbet köhögnek, ha lefekvés előtt megesznek belőle egy kanállal.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az echinacea, avagy kasvirág az egyik leggyakrabban használt gyógynövény megfázás és influenza esetén, hasonlóan a kalobához, amely egy dél-afrikai muskátligyökér-kivonat. Amint arról Mike Gleeson, a Loughborough Egyetem professzora beszámolt, ezek megfázáscsökkentő hatása nem bizonyított, ám tény, hogy mindkét gyógynövény javítja a sejtfunkciókat, ezáltal csökkentheti a kellemetlen tüneteket.

A D- és C-vitamin egyaránt nagy népszerűségnek örvendenek, előbbi a csontok védelme mellett állítólag a megfázás ellen is segítséget nyújthat, utóbbi pedig az immunrendszer erősítésében tölt be fontos szerepet. Szakértők szerint azonban nem mindenkinél egyformán hatásosak, a D-vitamint azonban ettől függetlenül mindenkinek ajánlják, aki nem jut elegendő természetes napfényhez. A C-vitaminnal szemben is vannak, akik szkeptikusak, Paul Little professzor, a Southampton Egyetem munkatársa szerint sem a megfázás megelőzésében, sem a leküzdésében nem segít.

Vannak, akik a gőz feletti inhalálásban hisznek, és bár valóban kellemes érzés megfázás esetén, sőt még a tüneteket is enyhítheti, valódi gyógyulás ezzel sem érhető el. Ezzel együtt éjszakai köhögés esetén javasolt alkalmazni, sőt ha némi mentolt is csepegtetünk a forró vízbe, azzal légutainkat is felszabadíthatjuk.

A fertőzések elkerülése érdekében sokan mindig maguknál tartanak egy tubus antibakteriális kézfertőtlenítő gélt, ám dr. Ron Cutler mikrobiológus szerint ez nem helyettesítheti az alapos kézmosást, melyhez meleg víz és szappan szükséges, emellett legalább 20 másodpercig kell mosnunk a kezeinket, majd ugyanilyen alaposan meg is kell szárítani.

S mindebből mi a tanulság? A legtöbb praktika ártani nem árt, ám akad köztük olyan, amelyik nem is használ.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra