A hidroterápia, más néven vízgyógyászat olyan hagyományos természetgyógyászati kezelés, mely nem gyógyvízzel történik. A balneoterápia a gyógyvizek és a természetes ásványvizek felhasználásával dolgozik, míg a thalassoterápia a tengervíz gyógyító erejét használja fel.
Számos területen hat
A rendeltetésnek megfelelően és szakszerűen alkalmazott hidroterápia erősíti az immunrendszert, harmonizálja a testi szabályozó funkciókat és így megelőzi a betegségeket mindössze a víz fizikai hatásait felhasználva. Az egyes vízgyógyászati eljárások a víz hőmérsékleti és halmazállapoti eltéréseiből adódó stimulációkat, felhajtó erejét és sugarának masszírozó hatását fordítja csaknem minden szerv egészségének javítására. A vízgyógyászati kezelések gyógyítóan hatnak a szívműködésre, a vérnyomásra , a gyomornedv- az epe-, és a vizeletelválasztásra, továbbá az izmok, továbbá nem utolsó sorban az idegrendszer állapotára is.
Az elérhető hatások széleskörűek függően a kezelés időtartamától és a víz hőmérsékletétől, így az ilyen kúrákat csakis orvosi rendelvény szerint szabad alkalmazni, mivel a hideg és meleg hőmérsékletű vízre eltérően reagálnak az erek egészséges és beteg szervezetben. Természetesen a hatás akkor a legeredményesebb, ha a hidroterápiát rendszeres mozgás, egészséges táplálkozás és kiegyensúlyozott életvitel mellett alkalmazzuk.
Változatos gyógymódok
A víz alatti gyógytorna leginkább gerincbántalmak, továbbá csonttörések kezelése esetén alkalmazható vízben végzett gyógygimnasztika. Gyakran kombinálják víz alatti vízsugármasszázzsal. Az örvény- és légbuborék-fürdők masszírozó hatással bírnak a víz keringetése és a buborékok révén. Oldják a stresszt és frissítenek. A gőzfürdők, szaunák, valamint ezek gyógynövényes és sós változatai főként a légúti megbetegedésben (asztma, krónikus bronchitis) szenvedők számára hasznosak.
A Kneipp-kúra hideg fürdőből, leöntésekből és zuhanyzásokból áll, az úgynevezett hidegvizes Kneipp-taposóval kiegészítve. A Skót-zuhany illetve a váltott hőfokú fürdő a hideg és meleg víz váltakozó használatával frissít, egyben javítja a keringést. A borogatások és pakolások gyulladáscsökkentő, izomlazító hatásúak, főként nagyobb testfelületen alkalmazzák, de kelések érlelését is elősegíti. Ide tartozik a vérkeringés serkentése céljából végzett nedves ledörzsölés is.
Az egészségbiztosítás keretében a szén-dioxid gyógygázfürdő ( mofetta ), a csoportos gyógyúszás (18 éves kor alatt ingyenes) és az úgynevezett fürdőgyógyászati ellátások árához jár támogatás. Tb-támogatott fürdőgyógyászati ellátás a gyógyvizes gyógymedence (ideértve a hévízi tófürdőt is), a gyógyvizes kádfürdő, az iszappakolás, a súlyfürdő, a szénsavas fürdő, az orvosi gyógymasszázs, a víz alatti vízsugármasszázs, a víz alatti csoportos gyógytorna, valamint a komplex fürdőgyógyászati ellátás.