Először is tisztázzuk, miről is beszélünk pontosan: a méhpempő a fiatal dolgozó méhek garatmirigy-váladéka, elsősorban a méhek táplálására szolgál. Színe fehéres, pici gyöngyházfénnyel, állaga zselés. Sokan azt gondolják - a mézre asszociálva -, hogy a méhpempő édes, de éppen ellenkezőleg, erősen savanyú . Élete első három napjában a méhkaptár összes lakója méhpempővel táplálkozik, de utána kizárólag a királynő eledele. Mivel a méhkirálynő kivételes adottságokkal rendelkezik a többi méhhez képest (mérete, életkora, szaporodó képessége), kutatók vizsgálni kezdték a méhpempőt, és arra jutottak, hogy fogyasztása az emberi testre is jótékonyan hat. Az alábbiakban a legfontosabb, tudományosan is igazolt eredményeket szedtük össze.
Növeli a teljesítőképességet
Általános tapasztalatok alapján a méhpempő növeli az energiaszintet, segít leküzdeni a krónikus fáradtságot. Ezáltal hozzájárul, hogy lendületesebben küzdjünk meg a hétköznapok kihívásaival, továbbá jobb teljesítményt nyújtsunk sportoláskor.
Ha szervezetünk nem tud kellő melatonint, vagyis alváshormont termelni, akkor felborulhat az alvásciklusunk, és nem tudjuk kipihenni magunkat. A méhpempő pro-hormon tartalma hozzájárul ahhoz, hogy helyrebillenjen testünk természetes melatonintermelése, és így biztosítsa a nyugodt álmokat.
A méhpempő méregteleníti és regenerálja a sejteket, ezen túl pozitív hatással van a hasnyálmirigyben található, az inzulin termelésért felelős Langerhans-szigetek felépülésére is. Így fogyasztása cukorbetegeknek , inzulinrezisztenciában szenvedőknek is ajánlott.
Védelem a fertőzések ellen
A méhpempő fontos forrása a 10-HDA (10-hidroxi-2-decenoic sav) savnak, ami egy antibakteriális, gombaölő és vírusölő hatóanyag. Belsőleg erősíti a szervezet ellenálló képességét a betegségekkel, kórokozókkal szemben, és támogatja a káros szabadgyökök megkötését.
Mivel a méhpempő arra ösztönzi a szervezetet, hogy magától pótolja az éppen szükséges hormonokat, ezáltal a termékenységre is jótékonyan hat. De nem csak meddőség , hanem különböző menstruációs zavarok esetén is ajánlják a kúraszerű fogyasztását.
A méhpempő egyik fontos hatóanya az acetilkolin, amely a központi idegrendszer ingerületátvivő anyaga, és számos agyi funkcióban van szerepe. Éppen ezért a méhpempő fogyasztása növeli a koncentrációképességet, javítja a memóriát. Továbbá Alzheimer-kóros betegeknél megfigyelték, hogy képes megállítani a központi idegrendszerben végbemenő degeneratív folyamatokat.
Kínzó ízületi gyulladás, porckopás vagy artritisz esetén is jó szolgálatot tehet a méhpempő, mivel képes a mellékvesét arra serkenteni, hogy több gyulladásgátló kortizol hormont termeljen. Nemcsak lassítja az állapot romlását, de elősegíti a regenerációt is.