Egyes gyümölcsöknek, mint például az almának, az áfonyának, az édesburgonyának , a szilvának nemcsak rosttartalma miatt van fontos szerepe az étrendünkben, de azért is, mert ezekben egy quercetin nevű flavonol, növényi pigment található. Ez az anyag hozzájárul az ízületekben található kollagén termelődéséhez, így azok képesek megőrizni rugalmasságukat és mozgékonyságukat.
A hagymafélék, elsősorban a vöröshagyma és a fokhagyma olyan kénvegyületeket tartalmaznak, amelyek igen hatékonyan veszik fel a harcot a gyulladások ellen. Az ízületekben lévő mikroszkopikus gyulladások okozhatják a mozgáskor jelentkező fájdalmakat. Szintén gyulladáscsökkentő vegyületeik és a nagy mennyiségű antioxidáns miatt érdemes rendszeresen a keresztesvirágzatúak családjába tartozó zöldségeket enni, ezek közé tartozik a brokkoli, a karfiol, a kelbimbó és a káposzta.
A déligyümölcsök közül ananászt és papayát érdemes minél többször enni, ha hozzájuk jutunk. Mindkettőben találhatóak ugyanis olyan enzimek (az előbbiben bromelain, az utóbbiban pedig papain elnevezésű), melyek gyulladáscsökkentő és ezen keresztül fájdalomcsillapító hatással is bírnak. Mindkét gyümölcsben található jelentősebb mennyiségű C-vitamin. Ez pedig az ízületek túlterheléséből, túlerőltetéséből származó mikroszkopikus sérülések „kijavításában” lehet a szervezetünk segítségére.
A fűszernövények közül érdemes minél többet használni a kurkumát és a gyömbért . Ezek gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító hatásokkal bírnak, mozgékonyabbá és egészségesebbé teszik az ízületeinket. Mindkettőt keverhetjük az ételeinkbe és az italainkba, de akár külsőleg is alkalmazhatjuk őket akkor, ha az ízületi fájdalom és merevség ellen szeretnénk természetes megoldást. Óvatosan melegítsünk fel egy kevés olíva- vagy kókuszolajat, tegyünk bele 10 csepp kurkuma- vagy gyömbérolajat, esetleg reszeljünk bele egy kis darab gyömbért, majd ezzel masszírozzuk át az érintett, sajgó területet.