Kései virágzás
Ennek egyik logikus - de közel sem egyetlen - magyarázata az, hogy több növény virágzása nyár végén éri el a csúcsát, hogy ezzel még inkább megkeserítse az allergiások életét. Például a pázsitfüvek, az üröm, a csalánfélék és a parlagfű virágzása sokaknál okozhat akár komoly problémát ilyenkor is: viszket a szemük, fülük, garatjuk, köhögnek - vagy egyenesen köhögő rohamaik vannak -folyik az orruk és könnyeznek. A nappali kellemetlenségek mellett sokszor aludni sem tudnak, főleg akkor, ha mindez még asztmás tünetekkel is társul.
Penész
Az őszi hűvösebb és nedvesebb idő a penészgombák szaporodásának is kedvez, ezért az arra érzékenyeknek ez az időszak igencsak embert próbáló lehet. A penészgomba spórája a növényi pollenekhez hasonlóan a levegőben terjed és ugyanolyan allergiás reakciókat válthat ki. Előszeretett szaporodik például az avar alatt, az összegereblyézett, nedves levelek között, ezért igyekezzünk ezeket a halmokat - legalább a saját kertünkből - a lehető leggyorsabban eltakarítani.
A penészgomba gyakran telepszik meg a cserepes növények virágföldjében is, ezért az erre allergiások tünetei csupán attól felerősödhetnek, ha a nyáron a teraszra kitett szobanövények ősszel visszakerülnek a lakásba.
Párásítás és portalanítás
Törekedjünk arra, hogy a lakó- és munkahelyünkön az egészségünk számára ideális, 20-22 fokos hőmérséklet legyen, a páratartalom pedig 35-50 százalék között a legmegfelelőbb. Ne feledkezzünk meg a rendszeres szellőztetésről és a tisztaságról sem. Alapos takarítással ugyanis nagyban csökkenthetőek a porallergiások tünetei is, akik a hűvös idő közeledtével szintén egyre inkább kénytelenek beszorulni a zárt területekre, ahol a tüneteik rosszabbodhatnak. A fűtési szezon kezdeténél különösen, hiszen, ilyenkor a meleg levegő hatására kiszabadulnak a poratkák a fűtőberendezésekből és beáramlanak a belső terekbe.
Védjük magunkat!
A hűvösebb idő egyik pozitívuma, hogy több ruhát vehetünk magunkra, amelyek a pollenek ellen is védelmet nyújthatnak: húzzunk sálat vagy kendőt a szánk és az orrunk elé, és ezeken keresztül lélegezzünk! Bár kétségtelenül nem biztosítanak olyan mértékű szűrést, mint például egy orvosi maszk, de így is adnak annyi védelmet, hogy jobban érezhessük magunkat, különösen egy-egy virágporokat felkavaró szeles idő esetén.
Hajunk igazi pollengyűjtő és raktározó lehet, ezért nem árt szintén befedni, különösen, ha valaki dús és hosszú hajkoronával rendelkezik. Amint fedett helyre kerülünk, igyekezzünk megszabadulni a kinti, ekkorra már pollenekkel szennyezett ruháinktól és mossunk hajat minél gyakrabban.
Megfázás és allergia esetén is: orrspray
Az őszi vírusidőszak idején sokszor még nehezebb eldönteni, hogy az orrfolyást és orrdugulást valamilyen betegség vagy allergia okozza. A jó hír az, hogy bármelyik is idézi elő a tüneteket, egyes orrsprayk használata ugyanúgy enyhítheti vagy akár meg is szüntetheti a problémát.
Választhatunk olyan vény nélkül kapható készítményeket is, amelyek illóolajokkal együtt veszik fel a harcot az orrdugulást okozó nyálkahártya duzzanatok ellen.
Ezek közül a természetes hatóanyagok közül ki kell emelni az eukaliptol-mentol-kámfor trióját, amely használatával nem csak újra levegőhöz juthatunk, hanem megvédik az orrunk nyálkahártyáját a kiszáradástól is. Használjuk mindig a betegtájékoztató szerint, így biztonságos védelmet nyújtanak a számunkra.