Télen-nyáron kincs a homoktövis

Az egész világon elterjedt, így hazánkban is őshonos a homoktövis, amelynek egészségünkre gyakorolt pozitív hatásait hosszasan lehet sorolni. Lássuk, milyen betegségek ellen használhatjuk ezt a csodálatos gyógynövényt!

A homoktövisnek a termését és a levelét, de még a magjából kinyerhető zsírolaját is hosszú ideje alkalmazzák gyógyászati célokra. Kesernyés ízű bogyója nagy mennyiségben tartalmaz C-vitamint, körülbelül tízszer annyit, mint a citrom. Ezen felül található benne többek között A- és E-vitamin, valamint számos ásványi anyag és szerves sav. Leggyakrabban dzsem, zselé, bor, ivólé, szirup és kompót készül belőle, leveléből pedig erős hatású teát lehet főzni.

Nátha és szarkalábak ellen

Főként a téli időszakban hasznos az a tulajdonsága, hogy magas C-vitamin-tartalmának is köszönhetően erősíti az immunrendszer működését, ezáltal segít a kórokozók elleni védekezésben. Mindez pedig azért is lényeges szempont, mert a C-vitamin vízben oldódik, ezáltal szervezetünk nem képes tárolni, miközben az összes vitamin közül erre van a legnagyobb mennyiségben szüksége. A napi szintű pótlás tehát elengedhetetlen, amiben a homoktövis rendkívül hatékony forrásnak bizonyul.

Miért olyan fontos szervezetünknek a C-vitamin? Részletek itt.

A felhasználási lehetőségek egy másik népszerű területe a kozmetika. A homoktövis hatóanyagai ugyanis lassítják a bőr elöregedését, azaz a ráncosodást, illetve csökkentik a narancsbőr kialakulásának kockázatát. Jótékonyan hatnak a száraz bőrre , sőt, a hámosítás és a gyulladáscsökkentés révén elősegítik a sebek gyógyulását. Nyáron kifejezetten előnyös, hogy a növény használatával védhetjük magunkat a káros UV-sugárzástól.

Több évszázados felhasználás

Nagyjából 5 éves kor felett gyermekek számára is bátran adhatóak a homoktövist felhasználó készítmények, ugyanakkor a nagy mennyiségű fogyasztás sem a kicsik, sem pedig a terhes nők és szoptató kismamák számára nem ajánlott. Hasonlóan nem javasolt az alkalmazása bél- és epehólyag-gyulladás , valamint a hasnyálmirigy megbetegedései esetén.

A homoktövis Magyarországon is őshonos növényfaj
A homoktövis Magyarországon is őshonos növényfaj

Érdekesség, hogy a gyógynövényt a tibeti gyógyászat már időszámításunk előtt több száz évvel is ismerte és használta szív- és érrendszeri, illetve emésztőrendszeri problémák kezelésére. Manapság számos gyógyszeripari készítmény részét képezi, főként étrend-kiegészítő termékek fontos hozzávalójaként említhető.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.