A gyulladást keltő kórokozók lehetnek baktériumok, vírusok és gombák, amelyek hamar elterjedhetnek egy antibiotikumos kezelést követően a legyengült szervezetben.
Általános tudnivalók
A stomatitis a szájüreg nyálkahártyáit érintő, különféle kórokozók által kiváltott gyulladások gyűjtőneve. A gyulladás kialakulásában szerepe van a vitamin- vagy vashiánynak, a súlyos szisztémás megbetegedéseknek – cukorbaj, HIV-fertőzöttség .
Súlyosbító tényező lehet a gyulladásos bélbetegség, az immunrendszer gyengülése - például kortizonos vagy antibiotikumos kezelést követően -, az elégtelen szájhigiénia, a forró ételek, a rossz, fogínyvérzést okozó szájhigiéniás eszközök, a harapás okozta nyálkahártya-sérülések.
A szájnyálkahártya-gyulladást gyakran megelőzi a fogínygyulladás (gingivitis). A száj nyálkahártyájának kiváló a vérellátása, sejtjei gyorsan osztódnak, ezért a szájban gyorsabban gyógyulnak a sebek, mint a test többi részén.
Tünetek
A szájnyálkahártya-gyulladás leggyakoribb formái:
- Afták: fájdalmas, fehér, felszíni gyulladások a szájüregben, a nyelven, a pofákon. Jellemző, hogy az aftákat vörös udvar veszi körül.
- Szájpenész, csecsemőknél gyakori
- A legsúlyosabb forma a fekélyes szájüreggyulladás: Az egész szájüregben fájdalmas hólyagocskák képződnek, és ez gyakran magas lázzal, toroktáji nyirokcsomó-duzzanattal, kellemetlen szájszaggal, a nyáltermelődés megváltozásával - többnyire fokozódásával, néha csökkenésével - jár. A fekélyes szájüreggyulladás kis és igen nagy felületen egyaránt megjelenhet.
- Tágabb értelemben ide tartoznak a szájzug berepedései is, amikor a szájszegletben kis repedések jelennek meg, és több nap alatt, lassan gyógyulnak.
Általános tünetként a szájüreggyulladás bármelyik formája járhat duzzanattal, a szájüreg gyulladásos területeinek kivörösödésével, fájdalommal. Érintett lehet a nyelv, a szájpadlás, jellemezheti nyálkahártyavérzés, nyelési nehézség, szájszag. Orvoshoz kell fordulnunk természetes gyógymódok alkalmazása mellett is, ha erős a fájdalom, ha nem tudunk enni, inni, ha három nap után sem enyhülnek a panaszok.
Lehetséges szövődmények: A fertőzés gócának kiterjedése, a rágási, nyelési nehézség kiszáradáshoz, általános állapotromláshoz vezethet, és fennáll a másodlagos fertőzés veszélye is.
Természetes gyógymódok
- Minden fogmosás után fertőtlenítsük az érintett területet egy fültisztító pálcikára csöppentett, zsályából, kakukkfűből, mirhából, kamillából vagy propoliszból készült tinktúrával.
- Időnként ecseteljük sebgyógyító hatású körömvirág- vagy csodamogyoró-tinktúrával. A szerek alkoholtartalma miatt gyermekek esetében ne túl gyakran. Nagy felület érintettsége esetén ne végezzünk ilyen kezelést.
- Reggel és este gargalizáljunk erős, langyos, tölgyfakéreg- vagy vérontófűteával: ezen természetes gyógymódok összehúzó hatása elősegíti a nyálkahártyák gyógyulását.
Gyógyhatású készítmények: A patikaszerek általában gélek, zsályával, kamillával készülnek. - A rendszeres és szakszerű szájhigiénia: minden étkezés után 3 percnyi szájápolás, puha fogkefével és fogselyemmel. Napi szájöblítés zsálya-, kamilla- vagy citromfű tinktúrával.
- A betegség idején semmilyen savanyú ételt ne fogyasszunk, édeset is csak keveset!
- Időről időre visszatérő szájnyálkahártya-gyulladáskor a természetes gyógymódok mellett érdemes kivizsgáltatni magunkat és ellenőriztetni a vér B12-vitamin-, C-vitamin-, vas- és cinkszintjét.
Forrás: Aruna M. Siewert: Növényi antibiotikumok - A természet titkos fegyverei
A növényi antibiotikumok hatásáról, alkalmazásáról mindent megtudhat kiadónk sikerkönyvéből, amit itt tud megrendelni.