Számos tévhitet oszlat el, illetve a koronavírussal kapcsolatos alapvető kérdéseket válaszolja meg a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) összeállítása, amely az Egészségügyi Világszervezet (WHO) kiadványa alapján készült.
Szúnyogcsípéssel nem terjed
Az egyik legelterjedtebb tévhit az, hogy a koronavírus szúnyogcsípéssel is terjed - ezt azonban semmilyen bizonyíték vagy adat nem támasztja alá. Az új típusú koronavírus egy légúti vírus, amelyet a fertőzött emberek elsősorban a köhögéskor vagy tüsszentéskor a levegőbe juttatott cseppekkel terjesztenek.
A test külső fertőtlenítés csak árt
Az interneten terjedő híresztelések ellenére az egész test alkohollal és a klórral való permetezése sem jó módszer a koronavírus-fertőzés elkerülésére. Ez ugyanis nem öli meg azokat a vírusokat, amelyek már bejutottak a szervezetbe, viszont roncsolja a nyálkahártyát, illetve a ruhákat is könnyen tönkreteszi. Az alkohol és klór ugyanakkor nagyon hasznos lehet a felületek fertőtlenítésére - a megfelelő használati utasítás betartása mellett.
Nem csak az idősekre veszélyes
Az új koronavírus minden korosztályt megfertőzhet, de az idősek és a krónikus betegségben szenvedők esetében általában nagyobb az esély arra, hogy a betegség súlyossá váljon. A WHO azonban azt javasolja, hogy életkortól függetlenül mindenki védekezzen a vírus ellen, különösen figyeljen a kezei tisztán tartására , és igyekezzen elkerülni mások megfertőzését.
A víz és a gargalizálás nem segít
Az MTA összeállításában további két gyakori tévhit cáfolata is szerepel. Mint kiemelik, sem a gyakori vízivás, sem a sós vízzel való gargarizálás nem véd meg a koronavírustól. Emellett az is tévedés, hogy ha valaki legalább 10 másodpercig vissza tudja tartani a lélegzetét köhögés nélkül, akkor nem beteg.
Nem valószínű, hogy nyáron eltűnik a koronavírus - olvassa el a részleteket társportálunk, az nlc.hu cikkében!