Sokakban felmerülhet a kérdés, hogy a gyakran alkalmazott szőlőzsír végül nem válthat-e ki függőséget. A kérdésre immár tudományos válasz is született, melyet Perry Romanowsky, kozmetikai szerekkel foglalkozó szakember tár nyilvánosság elé a közeljövőben megjelenő könyvében.
"Úgy nem lehet függővé válni a szőlőzsírtól, mint mondjuk a cigarettától, amely esetben az agyra is hatással vannak az összetevők"- magyarázza a szakember. Azt azonban ő is elismeri, hogy a használata megrögzött szokássá válhat.
Mi áll a jelenség mögött?
A friss bőr a testfelület alsó rétegeiben jön létre, míg a felső, elhalt szövetek leszáradnak - magyarázza a szakember. "Amikor szőlőzsírt kenünk a száraz ajkunkra, az azt a jelet küldi a szervezetünknek, hogy termeljen több friss bőrt. Ezért - noha pillanatnyilag enyhülést hoz - , hamarabb szárad ki utána újra a szánk, mielőtt az új szövetek kialakulnának." Ez magyarázza a jeneséget, hogy miért nyúlunk egyre többször a táskánkba az ajakír után.
Más magyarázatok szerint egyes típusok olyan összetevőket (csíraölő fenolt, borsmentát) tartalmaznak, amelyek irritálják, ezáltal gyorsabb száradásra ösztönzik a bőrt.