Miért izzadunk?

Sokan szeretnénk, ha nem izzadnánk többet, hiszen ez a testi tünet számunkra csak kellemetlenségekkel jár. Talán nem is sejtjük, hogy szervezetünk hőszabályozása az életünket menti meg ezzel. Ismerkedjünk meg a verejtékezés élettanával.

A gerinces emlős szervezete folyamatosan igyekszik kivédeni a környezetből érkező hatásokat, legyen az hőhatás, zajhatás vagy akár valamilyen érzelmi, lelki megrázkódtatást okozó esemény. Sejtjeinknek egy állandó környezetre van szükségük a működéshez és osztódáshoz, melyet a külső hatások könnyen megbontanának, ha nem lenne a szervezet folyamatos egyensúlyra való törekvése. Ezt hívjuk a test homeosztázisának - belső dinamikus egyensúlyának.

Fokozott izzadás Társadalmi és kozmetikai szempontból széles skálán mozog az izzadásnak az a szintje, amit fokozott izzadásnak nevezünk. Tudjon meg többet a fokozott izzadásról a Betegségek A-Z szócikkünkből!

A verejtékezés - több más élettani működéssel együtt - ezt az érzékeny egyensúlyt hivatott fenntartani. Amikor környezetünk hőmérséklete magasabb, mint testünk maghőmérséklete, izzadni kezdünk . Ilyenkor egy vízből és ásványi sókból álló váladék jut ki verejtékmirigyeinken keresztül bőrünk felszínére, melynek párolgása hőelvonással jár: így szervezetünk képes saját magát hűteni.

Ha ez a folyamat nem működne, egészen egyszerűen túlhevülnénk. Ezért nagyon veszélyes genetikai rendellenesség, az anhidrózis, amikor valaki nem képes izzadni, hiszen szervezete nem képes a belső egyensúly, a homeosztázis fenntartására, hamar túlhevül.

Az izzadás sokak számára okoz kellemetlenségeket
Az izzadás sokak számára okoz kellemetlenségeket. Fotó: iStock

Persze nemcsak szervezetünk hűtése a verejtékmirigyek feladata. Kétféle verejtékmirigy létezik ugyanis. Az ekkrin verejtékmirigyek a szimpatikus idegrendszer szabályozása alatt állnak, a tenyéren, az arcon, a talpon és hajtöveknél találhatók, és az előbb leírt funkció elsősorban az ő feladatuk. Vízszerű, szagtalan váladékukat a bőrön található baktériumok kezdik el bontani, valamint a levegővel érintkezve még oxidálódni is kezd: így keletkeznek a kellemetlen szagok.

Az apokrin verejtékmirigyeknek nemcsak a test hűtése a feladatuk, hanem szagjelzés a populáció többi - elsősorban ellenkező nemű - tagjának, tehát a környezet hőmérséklete helyett leginkább az érzelmi és hormonális ingerek váltják ki működésüket. Ezek a verejtékmirigyek hormonális és idegrendszeri szabályozás alatt állnak, váladékuk sűrű, tejszerű, az emlőbimbók területén, a hónaljtájékon, a külső nemi szervek körül, és a gáttájékon találhatók a bőrben. Szőrtüszőkhöz kapcsolódva termelnek váladékot, mely ugyanúgy, mint az ekkrin mirigyeknél, eleinte szagtalan - vagy legalábbis orrunkkal nem érzékelhető módon jelez -, a bőrre jutva itt is a közelben tartózkodó baktériumok és gombák "áldásos tevékenységének" köszönhetően válik szagossá. A pubertáskor elején kezdik meg a váladéktermelést.

Gyakran szubjektív társadalmi megítéléstől függ, ki mit tart fokozott izzadásnak, de az biztos, hogy ha valakinek naponta akár többször is ruhát kell cserélnie, és a normál dezodorok nem tudnak megbirkózni verejtékmennyiségével, az már fokozott izzadásnak minősülhet. Ilyen esetekben mindenképpen orvoshoz kell fordulni a testi és lelki okok kivizsgálása céljából.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.