Napégés: ezeket ajánlja a bőrgyógyász

Ha elfelejtjük bekrémezni magunkat kerti munka, sportolás vagy strandolás közben, akár 15-30 perc alatt is leéghetünk, amelynek fájó és pirosló következménye miatt még napokig szenvedhetünk. Ilyen esetben jól jönnek a következő házi módszerek, amelyek meggyorsíthatják bőrünk regenerálódását.

Egyre gyakrabban figyelmeztetnek minket a szakemberek arra, hogy az extrém erős UV-sugárzás miatt fokozottan óvnunk kell bőrünket. Ha azonban ennek ellenére óvatlanok voltunk és napvédelem nélkül tartózkodtunk hozamosabb ideig a szabadban, mostanra biztosan szó szerint a bőrünkön érezzük ennek hatását. Leégés esetén fontos, hogy minél előbb megkezdjük a megfelelő ápolást, ezzel ugyanis nemcsak csökkenthetjük a kellemetlen tüneteket, hanem mérsékelhetjük a bőr mélyebb rétegeiben elinduló káros folyamatokat is. Egy bőrgyógyász tanácsai következnek.

Tegyük hidegre a bőrünket!

A lepirult bőrnek jól esik a hűsítés, ráadásul ez a regenerálódásban is segít. A "hidegterápiát" többféle módszerrel kipróbálhatjuk. A legkézenfekvőbb a hideg vizes zuhany, amelynél két fontos szabályt tartsunk be. Használjunk hozzá mélyen hidratáló, száraz bőrre való tusfürdőt, utána pedig ne dörzsöljük magunkat a törölközővel, csak gyengéden tapogassuk végig a leégett területeket, különben további irritációt okozunk.

Az is remek trükk, ha egy aloe vera tartalmú testápolót vagy spray-t behűtünk és utána visszük fel a bőrünkre. Az aloe növény hatóanyagai remek gyulladáscsökkentők, a hűsítő hatással kombinálva pedig még kellemesebb érzés lesz a meggyötört bőrnek. Súlyosabb esetben a bekrémezett bőrre kerülhet jeges borogatás egy benedvesített, mélyhűtőbe tett kendőből is.

Magas UV-sugárzás esetén 10-20 perc alatt is könnyen leéghet a bőr. Fotó: Getty Images
Magas UV-sugárzás esetén védelem nélkül már 10-20 perc alatt leéghet a bőr. Fotó: Getty Images

Fürödjünk tejben-zabban

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Tejjel teleengedni a kádat mégiscsak olyan luxus, amit Kleopátrán kívül kevesen engedhetnek meg maguknak. De hasonló hatást érhetünk el azzal, ha egy leselejtezett pólónkat tejbe áztatjuk, kicsavarjuk, majd ezt terítjük a leégett testrészeinkre. A tej gazdag A- és D-vitaminban, amelyek segítenek a károsodott bőrsejtek helyreállításában, a tejsav pedig gyengéd hámlasztóként hozzájárul ahhoz, hogy minél előbb megszabaduljunk az elhalt hámsejtektől.

Ha van időnk némi kényeztetésre, akkor pedig öntsük 1-2 liter tejet a fürdővizünkhöz, majd keverjünk hozzá néhány csésze zabpelyhet. A zab ugyanis nemcsak reggelinek kiváló, de az érzékeny bőr ápolásában is aranyérmes.

Vízből sosem elég

Az UV-sugárzás erősen szárítja a bőrt, ráadásul az American Academy of Dermatology (vagyis az amerikai bőrgyógyászok akadémiája) megállapítása szerint a napégés olyan folyamatot indít el, amely a testünkben lévő vizet a bőr felszíne felé vonzza. Ezért különösen fontos, hogy belsőleg is hidratáljunk, vagyis a szokásosnál több szénsavmentes ásványvizet, teát igyunk a napozást követő időszakban.

El a kezekkel!

Végezetül lássuk, mi az, amitől inkább tartózkodnunk kéne, ha nem akarjuk fokozni a bajt. A bőrgyógyász azt tanácsolja, hogy a szokásos bőrápolási rutinunkat csökkentsük a minimumra. Ne használjunk arcradírt, arcmaszkot (maximum hidratáló fátyolmaszkot), hámlasztót és pattanáskezelő termékeket. A napégés miatti érzékeny bőrfelületen ugyanis a szokásosnál erősebb reakciót válthatnak ki ezek a szerek.

Ezeket semmiképpen se csináljuk, ha leégtünk - kattintson!

A sminkelés során se essünk túlzásokba. Ugyan jó ötletnek tűnhet alapozóval álcázni az égő piros orrot és homlokot, de a nehéz formulák alatt a bőr kevésbé tud lélegezni - márpedig a regenerálódáshoz szüksége van oxigénre. A sminktermékeket pedig lehetőleg ujjunkkal vigyük fel, az ecsetek szőre ugyanis irritálhatja a leégett bőrt.

És ami abszolút tiltólistás: bármennyire is zavaró a hámlás, ne kezdjük el körmünkkel piszkálgatni, lehúzni az elhalt hámréteget. Hagyjuk, hogy a bőrünk saját tempójában megszabaduljon ettől, különben világos vagy éppen sötétebb foltok és apróbb sebek maradhatnak a hámló foltok helyén.

Forrás: Cosmopolitan

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.